Alarm Takip Merkezi

Alarm sistemleri günümüzde sıklıkla tercih edilen güvenlik önlemlerinden biridir. Alarm Takip Merkezi, belirli sistemlerle entegre çalışan ve bu sistemlerden gelen verileri koordineli bir şekilde ilgili yerlere yönlendirebilen yazılımlara sahip bir merkezdir.  Alarm Takip Merkezi çalışma prensibi; kendisine bağlı bulunan abonelere ait güvenlik panellerinin 7 gün 24 saat  telefon hattı, internet veya GSM  yardımı ile uzaktan  elektronik ortamda izlenmesi esasına göre işlemektedir.

Alarm Takip Merkezi, T.C. İçişleri Bakanlığının  5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 5 ‘inci maddesi  uyarınca yapılanmasını tamamlamıştır. Ayrıca emniyet birimleri ile ortak çalışan ve  resmi makamlar tarafından sürekli denetlemelere tabi tutulan İçişleri  Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yarı resmi bir kuruluştur. Bu kuruluşlarda kendi abonelerine ait tüm bilgi ve belgeler gizli tutulmaktadır. Bu bilgiler sadece yetkili parola ile paylaşılmaktadır. Son derece titiz güvenlik ve gizlilik önlemleri ile hizmet verilen kuruluşlardır.

Gazi Information Teknoloji hizmet verdiği , Alarm Sistemleri , Hırsız Alarm Sistemleri, Yangın Alarm Sistemleri ve hatta Akıllı Ev Otomasyonu alanlarında isteğe bağlı olarak Alarm Takip Merkezi entegrasyonu  gerçekleştirmektedir. Bu entegrasyon için firmamız, alanında uzman Alarm Takip Merkezi çözüm ortakları ile çalışmaktadır. Bu sayede entegrasyon ve kurulum için tek bir firmadan hizmet alarak hem iş yükü, hemde maliyet açısından avantaj sağlayabilirsiniz.

Alarm Takip Merkezi Görevleri

İçişleri Bakanlığı’nın Özel Güvenlik Hizmetine yönelik kanun çerçevesinde denetlemelere ve yürütmeye sahip olan, Alarm Takip Merkezi ana görevleri;

  • Aktif durumda olan alarmları anlık olarak takip etmek,
  • Herhangi bir tehlike anında sireni çalan alarmın yerini tespit etmek,
  • Tehlikenin çeşidine göre kurumları adrese yönlendirmek,
  • Ayrıca alarm sistemine sahip iş yerlerine ait açılıp kapanma saatlerini kontrol altına almak,
  • İş yerlerinde personel giriş çıkış saatlerini düzenli olarak (günlük, haftalık, yıllık)  raporlamaktır.

Alarm sistemi üzerinde yer almakta olan takip butonunun aktif hale getirilmesi üzerine devreye giren bu sistem de takip merkezlerince izlenmektedir.

Alarm Haber Alma Merkezi Kullanım Alanları

Diğer bir adı Alarm Haber Alma Merkezi olan bu sistem müşterinin ihtiyacı ve isteği doğrultusunda çok çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Kullanım alanlarının daha iyi anlaşılması açısından şu şekilde senaryolar üretilebilir:

Senaryo 1

Şirketinizin çalışma saatlerini 08:00 – 18.00 olarak Alarm Haber Alma Merkezine bildirdiniz.  AHM alarm sisteminizin kurma ve çözme saatini belirleyecektir. Bu sayede Alarm Sisteminin belirtilen saatten önce devre dışı bırakılması ya da kurulma saatinde kurulmaması gibi durumlarda belirlenen şirket yetkilisi merkez tarafından bilgilendirilecektir.  Böylece çok kullanıcılı sistemlerde kendi içinde soyulma yada şifrenin öğrenilmesi olasılığına karşı PAROLA alınarak bu tür riski de ortadan kalkmış olur.  Ayrıca mesai saatleri dışında şirkete giriş çıkışlar veya mesai bitiminden önce çıkışlar yetkililer tarafından kontrol altına alınmış olacaktır.

Senaryo 2

 Şirketinize veya evinize kurdurmuş olduğunuz  sistem sizin bilginiz dışında arızalandı. Siz bunun farkında olmadan çalışmasını devam ettirdiğini düşünüp güvende olduğunuzu düşünebilirsiniz. Fakat bu arıza derhal  Haber Alma merkezi tarafından görülür. Müşteri bilgilendirilerek ilgili arıza hakkında bilgi verilir. Sorunun giderilmesi için servis desteği de verilebilir. Böylelikle sistemin çalışmasının şüpheden uzak , güven içinde sürdüğü, arıza olduğunda zaten bilgilendirileceğiniz düşüncesiyle işyeri veya evinizi rahatça bize emanet edebilirsiniz.

Senaryo 3

Bir kuyumcu dükkanınız var ve çok kullanıcılı bir alarm sistemine sahipsiniz. Çok kullanıcılı Alarm Sistemi ile kastedilen; alarm sistemi panel üzerinde birden çok kullanıcı oluşturulup bu kullanıcılara özel parola belirlenmesidir. Zor durum kullanıcısı ve parolası oluşturabilirsiniz. Bu ne işe yarar? Alarmınızı kurdunuz ve dükkanınızı kapatmak üzeresiniz. O sırada bir soyguncu tarafından kötü bir müdahaleye maruz kaldınız ve sizi zorla dükkanınıza geri döndürdü. O sırada dikkat çekmemek adına alarm sistemini zor durum kullanıcı parolasıyla açarsanız, Haber alma merkezi zor durumda olduğunuzu anlayacak ve ilgili birimleri belirlenen konumunuza yönlendirecektir. Böylece soyguncunun haberi olmadan, size ve ürünlerinize bir zarar gelmeden müdahale edilebilecektir.

Senaryo 4

Bir diğer senaryo olarak şu kurulabilir;  yatağından kalkamayan ağır bir hastanın koluna takılabilen veya yakınında bulunan bir alarm butonuyla acil durumlarda Alarm merkezine haber gönderilebilir. Alarm takip Merkezi de Acil ambulansını ilgili konuma gönderebilir.

Bu senaryolar çok farklı formlarda, ihtiyacınıza uygun bir şekilde  genişletilebilir. Çok çeşitli sistemlere entegre olabilen Alarm Takip Merkezi uygulaması bazı durumlarda hayati önem taşımaktadır. Bu uygulama ile entegre olabilen çok çeşitli sistemlerde hizmet veren firmamız, öncelikle kaliteli ürün seçimi ve profesyonel sistem kurulumuna önem vermektedir. Sonraki aşamada ihtiyacınıza uygun bir senaryoya göre Alarm Takip Merkezi yazılımları sisteminize entegre edilir. Sistemimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Ücretsiz Keşif Avantajımızdan da yararlanabilirsiniz.