Apartman Geçiş Kontrol Sistemleri

Apartmanların güvenliğinin sağlanması eskiye göre çok daha önemli olmaya başladı. Haberlerde duyulan veya yaşanılan olumsuz olaylar, apartman geçiş kontrol sistemleri ve uygulamalarının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Apartmanların girişinde bulunan kapıların kapalı tutulması güvenliği sağlamaktadır. Apartman geçiş kontrol sistemlerinin çeşitleri vardır. Okuyucu yardımıyla çalışan sistem, bilgisayar ve haberleşme kablosuna ihtiyaç olmadan kurulum gerçekleşir. Şifreli, parmak veya kart okuyuculu geçiş panelleri vardır. Kartlı geçiş panelleri genellikle geçitlerin kartla yapılması istenen apartman veya site girişlerinde kurulur. Manyetik kartlı geçiş ve şifreli kapı kilidi olan girişlerde, sisteme manyetik kart veya şifreleri tanımlanarak geçiş için yetki oluşturulur. Okuyucu panel manyetik kartlı veya şifreli olarak geliştirilebilir. Kartı kaybolanların veya şifresini unutanların yetkileri anında geçiş paneli üzerinden kolayca silinebilir.

Parmak okuyuculu sistem, apartman geçiş kontrol sistemleri arasında en fazla tercih edilendir. Kişilerin kartlarını kaybetmesi, kartın başkaları tarafından bulunup kullanılma ihtimali vardır. Şifreli okuyucularda şifrenin başkaları tarafından çözülme ihtimali olmasına rağmen parmak izi her insanda farklı olduğundan diğerlerine göre daha güvenlidir. Parmak izli geçiş kontrol apartman sistemi, herhangi bir yazılıma ve data verilerine ihtiyaç duyulan panel üzerinden yetki oluşturma özelliğine sahiptir. Apartman sakinlerinin parmak izleri paneli üzerindeki mevcut tuş takımı üzerinde master sorumlu kişi tarafından sisteme tanıtılır. Böylece apartman sakinlerinin dışında hiç kimsenin mekana girmesi mümkün olmaz.

Kapı güvenliğini maksimum seviyeye çıkarmak isteyenler apartman geçiş kontrol sistemleri kullanmaktadır. Apartmana giren bazı kişiler kapıyı kapatmaz veya rüzgar kapının kapatmasını engeller. Kapanmayan kapılar her türlü hırsızlık ve olumsuz olaylara açık kapı aralar. Geçiş kontrol sisteminin bulunduğu kapılarda kapanmayı zorlayıcı herhangi bir yay olmadığından kapının açık kalması mümkün değildir. Sistemin diğer özellikleri şunlardır:

  • Dairelerden yanlışlıkla kapı açılsa dahi 5 saniye içinde otomatik olarak kendiliğinden kilitlenir.
  • Sisteme tanıtılmış olan apartman sakinlerinden biri geldiğinde sistem otomatik olarak devreye girer ve kapı açılır.
  • Apartmana gelen misafirler dairenin diafon veya intercom sistemini kullanarak ancak içeri girebilir.
  • Apartmanda oturanlar, okuyucunun çeşidine göre kartla, şifreyle veya parmak iziyle giriş yaparlar.
  • Elektrik kesintisinde kullanım yoğunluğuna bağlı olarak en fazla 8 saat çalışır.
  • Acil durumlarda anahtar veya kartla kullanıma uygundur.

You may also like...