Geçiş Kontrol Sistemi Modelleri

Güvenlik her alanda oldukça önemlidir. Geçiş kontrol sistemleri bu güvenliği sağlamak için kurulan sistemlerdir. Geçiş kontrol nedir? Bir kişinin veya grubun belli bir yere giriş çıkışını kontrol altında tutmak ve sınırlandırmak için kurulan sistemlerdir. Bu sistemler geçiş noktasında kapı, turnike, asansör, otopark gibi giriş ve çıkışları sınırlandırmak ve kontrol altında tutmak için kurulmaktadır. Geçiş kontrol sistemleri her geçen gün iş dünyasında daha çok popüler olmaktadır. Buna bağlı olarak da  geçiş kontrol sistemi modelleri her geçen gün artmakta ve çok daha fazla kullanılmaktadır.

Geçiş Kontrol Sistemleri Türleri Nelerdir

Kullanım alanı arttıkça yeni modelleri üretilen geçiş kontrol sistemleri, gelişen teknoloji ile geçiş kontrol sisteminin kullanımı daha pratik hale gelmektedir.

Geçiş kontrol sistemi modelleri

  • Bariyer ve Turnike Sistemleri: Genellikle işletmeler, AVM, kamu kuruluşları ve eğitim kurumları gibi binaların giriş çıkışlarını kontrol altında tutmak için kullanılan sistemdir.
  • Personel Devam Kontrol Sistemi: Genellikle işletmelerde personellerin puantajlarını hesaplamak amacı ile kullanılan sistemlerdir.
  • Alan Yetkilendirme: Özel gizlilik gereken alanlarda kullanılan sistemlerdir. Arşiv, depo, kasa ve laboratuar gibi.
  • HGS veya OGS Geçiş Sistemleri: Araç geçiş noktalarına yerleştirilerek hızlı geçişi sağlayan sistemlerdir. Tanımlı araç yaklaşmadan açılan kapı zaman kaybını önlemektedir.
  • Biletmatik veya Mifare Kartlı Sistem: Genellikle ücretli otoparklarda kullanım için tanımlanmış sistemlerdir.

Geçiş Kontrol Sistemleri Hakkında

Bu sistemler farklı tanımlama sistemleri ile çalışmaktadır. Geçiş kontrol sistemleri nasıldır? Kullanımı pratiktir. Çalışma sistemi her modelde farklılık göstermektedir. Bu sistemler parmak izi geçiş sistemleri, elektronik kart, retina tarama ve yüz tanıma özellikleri ile kullanılmaktadır. Geçiş kontrol sistemi modelleri arttıkça kullanım alanındaki idare daha da rahatlamaktadır. Bu sistemler kurulan alanda güvenliği sağlamaktadır. Araç giriş çıkışlarını takip etme olanağı sunmaktadır. İş merkezlerinde personel ile misafir giriş çıkışını kontrol altında tutmaktadır. Rahat ve pratik kullanım olanağı sunan bu sistemler uzun süre kullanım için uygundur. Kurulumu oldukça pratiktir. Her geçen gün artan yeni modeller ile bu sektör gün geçtikçe büyümektedir.

You may also like...