Görüntülü Diafon Kullanımı

Uzun yıllardan beri apartman dairelerinde diafon sistemi kullanılmaktadır. Diafon, iş yeri ve apartmanlarda sesli iletişim sağlamak için kurulmuş dahili konuşma sistemidir. Üzerinde bulunan tuşa basıldığında karşıdaki kişiyle sesli iletişime geçilir. Tuş bırakıldığında ise karşıdaki kişinin sesi duyulabilmektedir. Merkez diafona bağlı şube diafonlar olarak işleyerek tek yönlü iletişim sağlamaktadır. İlerleyen teknolojik buluşlar görüntülü diafon sistemi geliştirdi. Yenilenen ve gelişen görüntülü diafon kullanımı eskisine göre daha fonksiyoneldir. İş yerlerinde, apartmanlarda, sitelerde ve dairelerde güvenliğin sağlanması amacıyla monte edilen bu sistemler, ihtiyaca göre çeşitlilik göstermektedir. Muhatap olunan kişiyle sadece sesli iletişimle değil görüntülü olarak da iletişim kurulmasını sağlar. Görüntülü iletişim ile iş yapılıyor olması güvenlik açısından çok büyük bir önem taşır.

Sesli diafonlara göre daha fonksiyonel olan görüntülü diafon sistemleri, manuledir. Manuel olması, sistemi bireysel ve çok amaçlı kullanıma uygun hale getirmektedir. Dışarıda bulunanla daire sakinleri arasında iletişim sağlayan interkom sistemlerinde hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Görüntülü diafon kullanımı, yabancı kişilerin apartmana girmemesi için bekçi görevi görmektedir. Gelişmelerle birlikte farklılaştırılan görüntülü sistemler, kapı giriş sisteminden daha fazlasını yerine getirmektedir. İletişim, akıllı güvenlik ve erişim kontrolü sektöründeki, ihtiyaçlara cevap verme adına çeşitli model üretimi yapılmaktadır. Konut, villa, site, sanayi ve ofis tarzı iş yerlerinde görüntülü diafon kullanılmaktadır. Görüntülü sistemler;

  • Analog interkom sistemleri
  • IP görüntülü interkom sistemleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Modern ve yenilikçi hizmetler sunan görüntülü diafon, dijital ihtiyaçlara da cevap vermektedir. Dijital sistemler, analoglara göre çok yönlü çözüm sunmaktadır. Günümüzde akıllı telefonlar başta olmak üzere hayatımızda dijital cihazlar çok fazla kullanıldığından rağbet görmektedir. Görüntülü diafon kullanımı yaygınlaşmaktadır. IP görüntülü sistemler ise daha yeni yeni talep görmektedir. IP, mevcut iletişim teknolojilerine göre dijital sistemlerin evrimi olarak değerlendirilmektedir. Dijital sistemler, kapı açıcılar olarak hizmet vermektedir.

Görüntülü diafon kullanmanın avantajları arasında;

  • Kilitleri ve kapıları uzaktan açmak
  • Kamera ile gelen kişiyi görebilmek
  • Daire sakinlerinin güvenliğini sağlamak
  • Uzaktan yönetim sağlamak bulunmaktadır.

You may also like...