Güvenlik kamera sistemleri hakkında

Son zamanlarda, insanların kendilerini, sevdiklerini ve mallarını güven altına alma isteğinden dolayı güvenlik şirketlerinde artışlar yaşandı. Güvenlik şirketlerinin müşterilerine sunduğu en önemli sistem ise güvenlik kameralarıdır. Güvenlik kamera sistemleri hakkında çok ayrıntılı bilgimiz olmasa da kurulduğu ortamların emniyetini sağladığı bilinmektedir. Güvenlik kamerası kurulumu, teknolojinin gelişmesi ile doğru orantılı olarak kablolu veya kablosuz olmak üzere gerçekleştirilir. Kamera sistemleri, tarama alanına giren bölgelerin yetkili birimler tarafından izlenmesi ve kayıt altına alınmasını sağlar. Kamera sistemleri arasından tercih yaparken, kayıt sistemleri, kamera ve izlenme sistemlerinin her biri ihtiyaca göre belirlenmelidir. Kameranın hareketli olup olmayacağı, kasası, ışık yoğunluğu ve çözünürlüğü kullanılacağı alana göre düşünülerek seçilmelidir.

Güvenlik kamera sistemlerine dair bilinmesi gerekenler

Güvenlik şirketleri, farklı güvenlik kamerası alternatifleri sunmaktadır. Bu alternatifler arasından yapılan tercihe göre kurulum gerçekleşir. Güvenlik kamerası sistemleri hakkında bilinmesi gereken en önemli husus, kameraların güneş ışığına bakacak şekilde kurulmamasıdır. Çünkü ışık kameranın görüş alanını etkileyecek ve görüntüleri kaydetmesini zorlaştıracaktır. Ayrıca kayıt sistemi tercihi yaparken, kayıt çözünürlüğü ve kayıt süresinin uzunluğu çok önemli bir etkendir. İhtiyaca göre kayıt alanlarının genişletilmesi veya ihtiyaca göre kayıt alanının belirlenmesi önemli bir unsurdur. Veri kayıplarının önlenebilmesi için yedek disklerin olması ise ayrıca önemlidir. Güvenlik Sistemin kurulduğu alanın yoğunluğuna ve durumuna göre izlenme monitörlerinin sayısı, çeşidi ve büyüklüğü belirlenmelidir. Monitörler ne kadar çok olur ve net gösterirse kayıtların verimliliği o kadar artar.

Güvenlik kamera sistemleri kurulumunda nelere dikkat edilir?

Güvenliğin sağlanması için kurulan kamera sistemleri, şirket tarafından düzenli kontrollerden geçirilmelidir. Güvenlik kamera sistemleri hakkında araştırma yapanlar, kurulum şirketinin satıştan sonraki hizmetlerine dikkat etmelidir. Kamera sistemlerinin teknik servis hizmetlerinin geniş olması ve kurulumu gerçekleştiren şirketin bu konuda tecrübeli olması sistemi uzun süreli kullanım için çok önemlidir. Tecrübeli şirketler sistemi kurarken;

  • Öncelikle kameraların kurulacağı yerler belirlenir
  • DVR kayıt cihazlarının yerleri belirlenir
  • Kameraların DVR cihazına kablolarla bağlantısı kurulur. Ses özelliğinin istenip istenmemesine göre bağlantılar gerçekleştirilir.
  • Kameraların belirlenen yerlere montajı yapılıp kablo uç bağlantıları gerçekleştirilir.
  • DVR kayıt cihazına HDD takılır ve kayıt yapması sağlanır. Kabloların ters bağlanmasına dikkat edilmelidir. Çünkü kabloların ters bağlanması cihazlara zarar verir.
  • DVR cihazından görüntü alabilmek için monitör bağlanır.
  • Sisteme enerji verilerek kurulum gerçekleştirilir.

You may also like...