Güvenlik kamera sistemleri nasıl çalışır?

İnsanların canlarını ve mallarını koruyarak emniyetlerini sağlamak için kurdurdukları güvenlik kamerası, kişilerin isteklerine ve kuracakları alanların özelliğine göre çeşitlendirmektedir. Kameralar iç ve dış alanlarda kurulabilmektedir. Kamera sistemleri kurulacakları alanların şartlarına uygun özellikler taşımaktadır. Kapalı alanlara kurulan sistemler çok büyük yapıda olmayıp güvenlik kamera sistemleri nasıl çalışır konusunda ayrıntılı fikir verebilecek boyutta üretilmektedir. Kameraların küçük veya büyük olması değil görüntü aldıkları alanın genişliği ve ekranın çözünürlüğü daha önemlidir. Herhangi bir olay olduğunda görüntülerin net bir şekilde görüntülenebilmesi, olayın aydınlanması için kanıtın değerini yükseltmektedir. Büyük boyuttaki kameralar, görenlerin daha tedbirli olmasını ve önlem alma olasılığını artırdığı gibi suç oranını da düşürmektedir.

Güvenlik kamera sistemleri çalışma prensibi nasıldır?

Kamera güvenlik sistemleri kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılmaktadır. Güvenlik kamerası kurulumu,  kablo kullanılıp kullanılmamasına göre değişmekle birlikte kablolu olanların görüntüleri daha nettir. Kablosuz olanlar ise kablolara oranla görüntü kalitesi daha düşük olmaktadır. Güvenlik kamera sistemleri nasıl çalışır sorusuna cevap vermeden önce nasıl yerleştirilmelidir konusuna değinmekte fayda vardır. Kamera sistemleri bakış açısına göre yerleştirilmelidir. Sistemi kurmadan ve kamera yerlerini belirlemeden önce nerenin gözlem altında tutulacağı belirlenmelidir. Yer seçimi yapıldıktan sonra kameranın görüntü netliği kontrol edilmelidir. Netlik ayarı yapılıp istenilen yere monte işlemi gerçekleştirilir.  Montaj işleminin yapılacağı yerin görüntü alımının engellenmemesi için direk güneş ışığı alan bir yer olmamasına özen gösterilmelidir.

Güvenlik kamera sistemleri çalışma aşamaları

Hayatımızı emniyet altına alan güvenlik kamera sistemleri nasıl çalışır hususunda bilinmesi ilk bilgi görüntülerin birer ışık yansıması olduğudur. Kameranın merceği, görüntünün ışığının kameraya geçtiği nokta olduğundan kaliteli olması önemlidir. Kamera sistemleri çalışması şu şekilde gerçekleşir;

  • Merceğe gelen yansımış görüntüler, odaktaki sensörün üzerine doğru toplanır.  Sensörler ise CMOS ve CCD olmak üzere iki çeşittir. CCD sensörü, daha düşük ışık şiddetinde net görüntü almayı sağlar.
  • Sensör ile DSP arasındaki AFE, toplanan analog sinyali DSY’de işlenmesi için dijital sinyale çevirir. AFE’nin kalitesinin yüksek olması maliyetini artırmaktadır.
  • DSP’ye aktarılan sinyal işleme alınarak son işlem gerçekleştirilir. Birçok özelliği bulunan DSP’nin kullanılması kameranın kalitesini artırır.

You may also like...