Güvenlik Kamerası Kayıt Cihazı

Evlerin, kurumların, iş yerlerinin ve daha birçok alanın güvenliği için kamera sistemleri kurulmaktadır. Mal ve canın korunması, daha emniyetli alanlarda yaşamak için kurulan sistemlerde kayıt cihazları bulunur. Güvenlik kamerası kayıt cihazı, videoları saklamak için en güvenilir çözümlerden biridir. Son dönemde en popüler olan kayıt ortamları;

  • Ağ video kaydedici NVR
  • Dijital video kaydedici DVR
  • Bilgisayardaki sabit disk
  • FTP sunucusu
  • Micor SD
  • Bulut’tur.

En popüler güvenlik kamerası kayıt cihazı

Popüler olan kayıt ortamlarından en ideali ve kaydetmenin en iyi yolu ağ video kaydedicisi olan NVR ve Dijital Video Kayıt Cihazı olan DVR kullanmaktır. DVR ve NVR’nin çoğunluğu 1 TB, 2 TB, 3 TB gibi oldukça yüksek kapasiteli hard diske sahiptir.

Güvenlik kamerası sistemi ile yapıların iç ve dış alanlarının izlenmesi, görüntülenmesi mümkün olmaktadır. Elde edilen görüntülerin ise kaydedilmesi kayıt cihazı ile sağlanabilmektedir. Kamera ile alınan görüntülerin DVR ve NVR’ye kaydedilmesi, hard diske kaydedilmesi anlamına gelmektedir. Hard diskin kapasitesi ne kadar yüksekse, videonun ne kadar süre kaydedileceğini ve güvenlik kamerası kaydının bütün gün yapılıp yapılmayacağını etkileyecektir. Güvenlik kamerası kayıt cihazı kapasitesi yüksek olduğundan bütün günün kaydı yapılır. Yapılan bu kayıtlar da uzun süre saklanır. Kamera sistemine uygun DVR ve NVR seçimi önemlidir. Çünkü bazı markaların DVR ve NVR’leri sadece kendi kamera markaları ile uyumlu çalışmaktadır. Diğer markalarla uyumsuzluk yaşanabilmektedir. Doğru tercih kamera ile DVR ve NVR’nin aynı marka olmasıdır.

Güvenlik kamera kayıt cihazının özellikleri

Kapalı veya açık fark etmeksizin bütün yaşam mekanlarında güvenlik ve emniyetin sağlanması için güvenlik kamerası kurulumu yapılır. Güvenlik sistemlerinde, kamera sayısına göre 4, 8, 16 veya 32 kanal DVR bulunmaktadır. Kanal sayısı sisteme dahil edilerek bağlanabilen güvenlik kameralarını ifade etmektedir. Güvenlik kamera kayıt cihazı özellikleri arasında şunlar bulunmalıdır:

  • Anlık görüntü kaydını alabilmesi
  • Çevrim içi izleme, kaydetme, geri izleme ve network bağlantısının olması
  • Otomatik zamanlayıcı ile istenilen saatlerde çalışabilmesi
  • DVD, USB ve yazıcı bağlantılarının yapılabilmesi gerekir.

Kameranın görüntüleri bilgisayarda depolanacak ise dijital kayıt cihazı kartına ihtiyaç duyulacaktır. Bilgisayara kayıt için kullanılan DVR Kartlar, bağlanacak kamera miktarına göre kanal sayısına sahip özellikte olmalıdır.

You may also like...