Güvenlik kamerası kurulumu

Çevremizdeki bütün korunması gereken alanları tek başına bir güvenlik görevlisinin koruması imkansızdır. Güvenlik görevlisinin tek de olsa yapabileceği işe destek olacak bazı yardımcılara ihtiyacı vardır. Güvenlik Kamera sistemleri, tek bir güvenlik personelinin bütün mekanları korumasını ve izlemesini sağlar. Güvenlik kamerası kurulumu, kameralar, monitör, kayıt cihazı ve onları birbirine bağlayan kablo ile gerçekleştirilir. CCTV yani Kapalı Devre Televizyon Sistemleri olarak da bilinen bu tarz sistemlerde, sorumlu kişiler orada olmadan da izlemek istediği bölgeyi görme fırsatını yakalarlar. Emniyetin sağlanması için harika bir buluş olan kameraların çeşitleri bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile değişen ve gelişen geniş çaplı kameraların ve sistemin kurulumu profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

Güvenlik kamerası kurulumunda nelere dikkat edilir?

Kendi yaşam alanına güvenlik kamerası kurulumu yapmak isteyenlerin çok karmaşık olmayan bu işlemi gerçekleştirmek için temel seviyede elektronik bilgiye ihtiyacı vardır. Kameranın ve sistemin kaliteli olması kişilerin can ve mal güvenliğinin yüksek derecede korunması anlamına gelmektedir. Kamera kurulumuna başlamadan önce;

  • Kamera kablosunun kaliteli olması
  • Kayıt yapılabilmesi için güvenlik kamerası kurulumu yapılırken DVR cihazı ile görüntülerin kayıt altına alınması sağlanmalıdır. Bilgisayardaki görüntüler pek sağlıklı olmadığından güvenlik riske girebilir. 

Günümüzde çok farklı kalitede satılan güvenlik kamerası markaları ve çeşitleri bulunmaktadır. Ucuza satılan yan sanayi ürünü olan modellerin kamera kalitesi ve ekran çözünürlüğü çok düşüktür. Düşük kalitedeki görüntüler gerektiğinde olayların çözümünü zorlaştırmaktadır.

Güvenlik kamerası kurulum aşamaları

Kişilerin ve alandaki güvenliğin en yüksek derecede sağlanması için en kaliteli kamera sistemi tercihi yapılmalıdır. Ayrıca görüntülerin daha profesyonel bir şekilde aktarılması için güvenlik kamerası kurulumu yapılırken kaliteli kablo kullanılmalıdır. Kablo ne kadar kaliteli olursa, görüntünün kaydedilmesi ve farklı yerlere aktarılması o kadar sorunsuz gerçekleşir. Kamera kayıt cihazı almak yerine bazı kişiler görüntüleri bilgisayara kayıt etmeyi seçmektedir. Bu doğru bir seçim olmadığı gibi güvenliği riske atan önemli bir unsurdur. Bilgisayarın her an kayıt yapabilmesi için devamlı açık kalması gerekir. Bilgisayarlar devamlı çalıştığında sorunlar yaşanıp kapanmalar gerçekleşebiliyor. Bilgisayarın kapanması veya elektrik kesintisi kaydın yarım kalması anlamına gelmektedir. Kayıt için en sağlıklı yöntem DVR cihazı içine kaydın yapılmasıdır. DVR cihazlarında bu tür sorunların yaşanma ihtimali çok daha düşük olduğundan daha güvenlidir.

You may also like...