IP Kamera Sistemleri Çalışma Prensibi

Bir İnternet Protokolü kamerası veya IP kamerası, gözetim için yaygın olarak kullanılan bir dijital video kamera türüdür. Analog kapalı devre televizyon (CCTV) kameralarından farklı olarak, bir bilgisayar ağı ve İnternet yoluyla veri gönderip alabilir. Bunu yapan çoğu kamera webcam olsa da, IP kamera veya netcam terimi genellikle yalnızca ağ bağlantısı üzerinden doğrudan erişilebilen gözetim için kullanılanlara uygulanır.

Bazı IP kameralar kayıt, video ve alarm yönetimini yönetmek için merkezi bir ağ video kayıt cihazının (NVR ing. network video recorder) desteklenmesini gerektirir. Diğerleri, herhangi bir yerel veya uzak depolama ortamına doğrudan kayıt yapabildiğinden, NVR gerekmeden merkezi olmayan bir şekilde çalışabilirler. İlk merkezi IP kamera, Axis Communications tarafından 1996 yılında piyasaya sürülen Axis Neteye 200 idi.

ip-kamera

IP Kamera Tarihçe

İlk merkezi IP kamera olan Axis Neteye 200, Axis Communications tarafından 1996 yılında piyasaya sürüldü. Martin Gren ve Carl-Axel Alm ekibi tarafından geliştirildi.  Her ne kadar bir internet bağlantısıyla herhangi bir yerden doğrudan erişilebilir olma becerisine destek olsa da, kamera gerçek zamanlı hareket videosu akışını gerçekleştiremedİ. Bunun yerine kameraya her erişildiğinde bir anlık görüntü resmi gösteriyordu. Lansman sırasında, “muazzam” bant genişliği gereklilikleri olarak algılanan bir hareket kamerası olarak çalıştırılamayacağı düşünüldü. Bu nedenle öncelikle turizm sektöründe hedeflenmiştir.

Axis, OSYS adında özel bir web sunucusu kullanıyordu. Ancak 1998 yazında, kameralarını çalıştırmak için Linux’a yönelik bir yazılım portunda çalışmaya başlamıştı. Axis ayrıca, açık HTTP ve gerçek zamanlı akış protokolü (RTSP ing. real time streaming protocol) standartlarına dayanan “VAPIX” adı verilen düşük seviyeli uygulama programlama arabirimi (API ing. application programming interface) için belgeleri yayınladı. Bu açık mimari, üçüncü taraf yazılım üreticilerini uyumlu yönetim ve kayıt yazılımı geliştirmeye teşvik etmeyi amaçladı.

İlk dağıtılmış IP kamera 1999 yılında Mobotix tarafından piyasaya sürüldü. Kameranın Linux sistemi video, alarm ve kayıt yönetimi fonksiyonlarını içeriyordu, böylece kamera sistemi kayıt olayını veya video yönetimini yönetmek için lisanslı video yönetim yazılımı gerektirmedi.

Dahili video içerik analizi (VCA ing. video content analytics) içeren ilk IP kamera, Intellio tarafından 2005 yılında piyasaya sürüldü. Bu kamera, bir nesnenin çalınması, bir insanın bir çizgiden geçmesi, bir insanın önceden tanımlanmış bir bölgeye girmesi veya bir aracın yanlış yönde hareket etmesi gibi birtakım farklı olayları tespit edebildi.

Video standartları

Analog CCTV kameraların önceki nesilleri, yerleşik yayın televizyon formatlarını (ör. Ortak Ara Format (CIF) ing Common Intermediate Format, NTSC, PAL ve SECAM) kullanmaktadır. IP kameralar, özellikler ve işlevler, video kodlama şemaları, kullanılabilir ağ protokolleri ve video yönetim yazılımı tarafından kullanılacak API’da birbirinden farklı olabilir.

Denizli IP kameralar 0,3 (VGA çözünürlük) ile 29 megapiksel çözünürlüklerde mevcuttur. 21. yüzyılda olduğu gibi, tüketici TV işinde yüksek çözünürlüklü (HD) çözünürlüklere (örneğin 1080P (Tam HD), 4K çözünürlük (Ultra HD) ve 16: 9 geniş ekran formatına) doğru bir değişim olmuştur.

IP video gözetimi standardizasyonu konularına değinmek için 2008’de iki endüstri grubu kuruldu: Açık Ağ Video Arayüzü Forumu (ONVIF ing. Open Network Video Interface Forum) ve Fiziksel Güvenlik Birlikte Çalışabilirlik Birliği (PSIA ing Physical Security Interoperability Alliance).

PSIA, Honeywell, GE Security ve Cisco dahil olmak üzere 20 üye şirket tarafından kurulmuşken, ONVIF, Axis Communications, Bosch ve Sony tarafından kuruldu, artık her grubun çok sayıda üyesi var. Her cihaz aynı dilde iletişim kuracağından, aynı standartta çalışan kameralar ve kayıt donanımları birbirleriyle çalışabilir.

Ip Kamera Bileşenleri

  • Ip box kamera,
  • Ip dome kamera,
  • Ip speed dome kamera,
  • Ip bullet kamera,
  • IP NVR cihazları,
  • Poe switch vb bileşenlerden oluşur.

Potansiyel faydalar

IP kameralar, video sinyallerini bir voltaj olarak ileten önceki nesil analog kameralardan farklıyken, IP kamera görüntüleri TCP / IP protokolünün iletim ve güvenlik özellikleri kullanılarak gönderilir. Bu yaklaşımın bazı avantajları şunlardır:

Tek bir ağ kablosu üzerinden iki yönlü ses, kullanıcıların videonun konusunu dinlemelerini ve konuşmasını sağlar (örneğin, adım adım talimatlar yoluyla bir müşteriye yardımcı olan bir görevli).

Wi-Fi veya kablosuz ağ kullanımı.

Video analizleri olarak dağıtılmış yapay zeka (DAI), kameranın görüntüyü analiz etmesini sağlayan kameraya yerleştirilebilir.

WPA veya WPA2, TKIP veya AES gibi şifreleme ve kimlik doğrulama yöntemleri ile güvenli veri aktarımı.

Uzaktan erişim, canlı videonun yeterli erişim ayrıcalığına sahip herhangi bir cihazdan izlenebilmesini sağlar.

Ethernet üzerinden güç beslemek için Ethernet üzerinden güç (PoE) ve özel bir güç kaynağı olmadan çalışır.

Potansiyel endişeler

Gizlilik ve portre hakları ihlali.

Kamera başına ortalama daha yüksek satın alma maliyeti.

Makineye bir video kaydediciden bağımsız olarak erişilebildiği göz önüne alındığında, kimlik bilgileri güvensizse güvenlik tehlikeye girebilir.

Genel internet bağlantısı videosu kurmak karmaşık olabilir ve bazı IP kameralar yerleşik bir dinamik DNS veya eşler arası (P2P) ağını kullanmasına rağmen, bir Statik IP Adresi veya Dinamik DNS gerektirebilir.

IP Kamera Hacklenme

Bir CCTV / DVR sisteminde olduğu gibi, video özel bir ağ veya intranetten ziyade genel internet üzerinden aktarılıyorsa, sistem potansiyel olarak hackerlar da dahil olmak üzere daha geniş bir kitleye açıktır. Suçlular, bunları devre dışı bırakmak veya manipüle etmek veya güvenlik önlemlerini ve personelini gözlemlemek için bir CCTV sistemine girebilir, böylece suç eylemlerini kolaylaştırabilir ve gözetim karşıtlığını ortaya çıkarabilir. Bu, ağın ve cihazın güvenceye alınması ve yeni güvenlik yöntemleri konusunda bilgilendirilmesinin sağlanmasıyla karşılanabilir. 2012 yılında, 4chan kullanıcıları, Trendnet ev güvenlik kameralarının bazı modellerinde bir güvenlik açığından yararlanarak binlerce gerçek zamanlı kişisel IP kamerasına saldırdılar. 2014 yılında, bir sitenin, dünya çapında varsayılan kullanıcı isimleri ve parolalar kullanılarak korunmayan güvenlik kameraları ile 73.011 lokasyonunu endekslediği bildirildi.

You may also like...