IP Kamera Sistemleri Nasıl Çalışır?

IP Kamera Nedir? IP Gözetleme Kameraları Nasıl Çalışır?

Gözetim bugün ev ve ofis altyapıları için önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Varlıkların ve insanların güvenliğini arttırmak için ofislerde, evlerde, halka açık yerlerde ve hatta araçlarda CCTV (Kapalı devre Televizyon) kameraları kuruluyor. IP Kameralar veya İnternet Kameraları, video verilerinin aktarımı ve yakalanması için kullanılan popüler dijital cihazlardan biridir. IP kamera, verileri bir bilgisayar ağı (LAN) veya internet üzerinden ileten bir dijital kamera veya bir web kamerasıdır. IP kameralar, daha iyi video çözünürlüğü, dijital depolama, gelişmiş kontrol özellikleri ve herhangi bir ek kamera eklemek için esneklik sunar. CCTV kamerasının aksine, IP kameraların veri depolamak için kendi hafızaları vardır ve POE (Ethernet üzerinden güç ing. Power over Ethernet) adaptörü ile çalıştırılabilir.

IP Kamera Nedir? IP Gözetleme Kameraları Nasıl Çalışır?

IP Kameraların Özellikleri

IP kameraların elektronik cihazların kurulumu (tak ve çalıştır) kolaydır. Önceden yüklenmiş yazılımlarla birlikte gelirler ve pencereler, Android ve iOS işletim sistemleriyle uyumludurlar.

IP Kamera Bileşenleri

  • IP box kameralar,
  • IP bullet kameralar,
  • IPdome kameralar,
  • IP speed dome kameralar,
  • NVR Network Video Recorder,
  • POE switchler, routerler,
  • Kablosuz üniteler,
  • Cat kablolar,

Uzaktan Görüntüleme

Evinizi veya ofisinizi ücretsiz DDNS veya statik IP ile internet üzerinden herhangi bir yerden uzaktan görüntüleyebilirsiniz. Kamerayı akıllı telefonunuzdan da uzaktan izleyebilirsiniz.

Hareket Alarmları

Bir IP kamera tarafından bir saldırı veya hareket algılandığında, telefonunuza anında bir bildirim veya e-posta gönderir.

İki yönlü ses

İki yönlü iletişim sayesinde, çalışanlarınızla ofiste konuşabilir veya evde kardeşlerinizle konuşabilirsiniz.

Çok kullanıcılı

Birden çok kullanıcı IP kamerayı aynı anda PC, tablet veya telefon gibi birden fazla cihazda kullanabilir.

Form faktörü

IP kameralar çoklu arayüz tiplerinde mevcuttur. LAN portu ile doğrudan ağa bağlayabilir veya Wi-Fi yönlendirici ile kablosuz olarak yapılandırabilirsiniz. IP kameralar hem PTZ konfigürasyonlarının yanı sıra hem de sabit olarak gelir.

Depolama hafızası

IP kameralar TF (trans flash) hafıza kartı yuvalarıyla donatılmıştır. Bellek kartlarının depolama kapasitesine bağlı olarak, video kaydını daha uzun günlerde saklayabilirsiniz.

Gece görüşü

Kızılötesi LED’lerle donatılmış olan IP kameralar, gece veya düşük ışık koşullarında Canlı videoları yakalama ve aktarma yeteneğine sahiptir.

IP Kamera Nedir? IP Gözetleme Kameraları Nasıl Çalışır?

IP Gözetleme Kameraları nasıl çalışır?

IP Gözetleme kameraları, verileri dijital fotoğraf makinesinin yaptığı gibi aynı şekilde yakalar. IP kamera bu yakalanan videoları sıkıştırıp ağ üzerinden iletme yeteneğine sahiptir. Yazıcı veya tarayıcı gibi diğer herhangi bir ağ gibi, mevcut ağ altyapısına IP kamera ekleyebilirsiniz. Tek bir kamera kullanmayı düşünüyorsanız, bağımsız bir ünite olarak çalışmak için gerekli yazılım ve belleğe sahip olduğundan, doğrudan internet üzerinden erişebilirsiniz.

Birden çok IP Gözetleme kameraları kullanmak istiyorsanız, aynı Network Video Recorder (NVR) adlı merkezi bir yazılım kullanılarak yapılandırılabilir. NVR’nin faydası, videoları birden fazla kameradan görüntüleyebilmek için DVR’ye (Dijital Video Kayıt Cihazı) benzer. DVR fiziksel bir cihazdır ve video verilerinin kodlanması ve işlenmesi gibi diğer işlevleri içerir. Öte yandan NVR, sadece IP kameralardan önceden işlenmiş verileri alan ve çoklu kamera izleme sağlayan bir yazılım programıdır.

Bağlantı

IP kameraları aşağıdaki üç tip ağa bağlanabilir

Kablolu ağ

IP kameralar RJ45 portu ile gelir ve bu kamerayı bir yönlendiriciye veya Cat-5 veya Cat-6 kablolarıyla LAN’daki bir switch’e bağlayabilirsiniz. Kablolu bir ağdaki bağlantı, maksimum güvenlik ve bant genişliği sunar.

Kablosuz ağ

Diğer kablosuz cihazlar gibi IP kameralar da bir Wi-Fi bağlantı seçeneği ile gelir. Herhangi bir kablo zahmetine gerek kalmadan ona erişmek için kablosuz bir yönlendiriciye kolayca bağlayabilirsiniz. Ancak bir Wi-Fi ağında bant genişliği ve güvenlikten ödün vermeniz gerekiyor

Hücresel ağ. Birçok IP kamera dahili hücresel çiplerle donatılmıştır. Hücresel ağlar, yavaş bant genişliği hızları sunar ancak Kablosuz ağlardan çok daha yüksek güvenlik seviyeleri sunar.

Uzaktan erişim kurulumu

IP kameralara uzak bir yerden erişmek için internet bağlantısına ihtiyacınız vardır ve bunun dışında IP kameraya atanmış bir statik IP’ye sahip olmanız gerekir. İnternet servis sağlayıcıları (ISP) size ücretli olarak statik bir IP sağlayabilir. Yapılandırma kurulumunu tamamlamak için yönlendiricide port yönlendirmesi yapmanız gerekir. Artık IP kameralarına sadece web tarayıcısı adresinde statik IP yazarak erişebilirsiniz.

İnternet Servis Sağlayıcınız size statik IP sağlayamıyorsa, DDNS (Dinamik Etki Alanı Adı Hizmeti) üzerindeki sabit bir URL’ye abone olabilirsiniz. DNSdynamic, Dynu, No-IP gibi sitelerin çoğu, dinamik IP’leri eşlemek için ücretsiz alan adları sunmaktadır.

IP kameralar, büyük ölçüde gelişmiş özellikleri nedeniyle konut ve iş gözetiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. IP kameralar yüksek bant genişliği tüketir, ancak PC veya telefondan veri bağlantısı üzerinden herhangi bir uzak konumdan görüntülenebilen yüksek tanımlı videolar üretir.

You may also like...