IP ve Analog Kameralar arasındaki fark nedir?

Bu makalede IP ve Analog kameralar arasındaki farklar incelenecektir. Güvenlik kameraları iki farklı tipte, Dijital (IP) ve Analog (AHD, TVL, TVI, HD-SDI, HD-CVI) olarak geliyor. Bu güvenlik kameralarının birçok türü hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak güvenlik kamera endüstrisi teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor ve bunun sonucunda dijital IP güvenlik ekipmanlarının kullanımı artmaya devam ederken, analog da gerilemeye devam ediyor. Analog gözetim kameraları ve IP gözetleme kameralarındaki genel farklılıklara bakalım.

Analog Güvenlik Kameraları

  1. Analog kameralar, daha sonra sinyali işleyen ve kaydeden bir kodlayıcıya (DVR) bir video sinyali gönderir.
  2. Analog kameralar DVR’ye doğrudan bağlantı gerektirir.
  3. Analog güvenlik kameraları biri güç için ve biri video olmak üzere iki kablo gerektirir.
  4. Analog kameralar sınırlı bir çözünürlük platformuna sahiptir.

IP Güvenlik Kameraları

  1. IP Kameralar kameradaki video sinyalini kodlar ve videoyu internet protokolü (IP) yoluyla Ağ Video Kaydedicisine (NVR) gönderir.
  2. IP kameralar, NVR ile aynı ağa bağlantı gerektirir ve doğrudan kayıt cihazına bağlı olmak zorunda değildir.
  3. IP Güvenlik kameraları, Ethernet üzerinden Güç (PoE) kullanır; bu, kameraya güç sağlayan ve video aktaran yalnızca bir kabloya sahip olduğunuz anlamına gelir.
  4. IP kamera çözünürlükleri en iyi analog çözünürlüklere göre çok daha üstündür.

Analog Gözetleme Kamera Tipleri

Analog Kamera Çeşitleri: TVL, AHD, HD-CVI, HD-SDI, TVI

Televizyon Hatları (TVL):

TVL, tüm analog kamera çözünürlük derecelendirme sistemlerinden en eski olanıdır ve Çinli üreticilerin kameralarının çözünürlüğünü yapay olarak artırmak için daha yüksek çözünürlüklere sahip gibi görünmelerini sağlamak amacıyla popüler hale getirilmiştir. TVL kameralar inanılmaz derecede düşük çözünürlüğe sahiptir ve genellikle siyah beyazdır. Çoğu modern çözünürlük derecesi dikey piksel sayısını (1080p, 4k vb.) Referans alırken, TVL, bir derecelendirme olarak analog güvenlik kamerasının yatay çözünürlük gücünün özelliklerini ifade eder. TVL çözünürlüklerini 480 TVL, 600TVL, 650TVL, 700TVL ölçüsünde görmek yaygındır.

Piksellerde Tipik TVL Çözünürleri:

480 TVL: 510 x 492 (0,2 Megapiksel)

600 TVL: 768 x 494 (0,3 Megapiksel)

650 TVL: 811 x 508 (0,4 Megapiksel)

700 TVL: 976 x 582 (0,5 Megapiksel)

Bu ekipmanın neredeyse tamamı aşamalı olarak ya da değiştirilme sürecinde. Yeni güvenlik kameraları kurmanız ve TVL kameraları kullanıyorsanız, eski teknolojiyi yedek parçaları bulmakta zorlanıyorsunuz.

AHD, HD-SDI ve HD-CVI:

Analog HD, HD-SDI ve HD-CVI CCTV kameralar, 1080p çözünürlükte video izleme kameralarını çekebiliyor. Bu yüksek tanımlı analog gözetleme kameraları, kodlama için video sinyallerini destekleyen özel bir gözetim DVR’ı ile kullanılmalıdır. Bu donanımların tümü hala BNC Coax kablolamayı (RJ59) kullanır ve koaksiyel olarak High Definition (Yüksek Çözünürlük) elde etmek için bir yol olarak tanıtılmıştır.

Bu güvenlik kamera sistemlerinin mevcut fiyatı, kullanılabilirliği ve birlikte çalışabilirliği, yeni bir kurulum veya güçlendirme için onu kötü bir seçenek haline getiriyor.

Taşıma Video Arayüzü (TVI):

TVI şu anda eski analog sisteminizi yeni kabloyu çekmeden High Definition’a yükseltmek için mevcut en iyi ve en uygun geçiş teknolojisidir. TVI, AHD, HD-SDI ve HD-CVI’nin sorun yaşadığı veya yapamadığı sorunları çözdü. Aynı koaksiyel TVI’yi kullanırken daha fazla kablo mesafesine ve daha iyi çözünürlüklere sahip olmak, analog CCTV pazarında büyük bir rakip haline geldi. TVI, HD video sinyalini (1080P / 720P), ses sinyalini ve dijital sinyal iletimlerini destekler. Eski analog sisteminizi yükseltmeyi düşünüyorsanız ve IP tabanlı bir Güvenlik Sistemi için yeni kablo çekme seçeneğiniz yoksa, TVI sizin için bir seçenek olabilir. Piksellerde Genel TVI Çözünürlükleri:

720P: 1280 X 720 (1 Megapiksel)

1080P: 1920 X 1080 (2 Megapiksel)

IP GÖZETLEME KAMERALARI

IP güvenlik kameraları etkileyici çözünürlüklere ve sürekli gelişen teknolojilere sahiptir. IP kameralar, kristal net 4k çözünürlükleri ve akıllı video analizleri ile güvenlik dünyasındaki en büyük değişikliklerden bazılarını tanıttı. İlk kez bir güvenlik sistemi satın almanız veya var olanı yükseltmeniz gerekiyorsa, kesinlikle bir IP güvenlik kamera sistemi kullanmayı düşünmelisiniz. Analog’a göre birçok faydası vardır ve genel kurulum, geleneksel güvenlik gözetleme sistemlerine göre daha kolaydır. Piksellerde Çözünürlüklü IP Çözünürlükleri:

1920 x 1080 (2 Megapiksel) 1080P HD

2688 x 1520 (4 Megapiksel) HD +

3840 x 2160 (8 Megapiksel) 4K +

You may also like...