Kartlı Otel Kapı Kilit Sistemi

Kapılar, insanların hayatlarının özel olmasını sağlayan bir araçtır. Oteller, değişik insanların farklı zamanlarda konakladıkları mekanlar olduğundan kilit sistemleri diğer dairelerin sisteminden farklıdır. Kartlı otel kapı kilit sistemi, konaklama alanlarında kullanılmaktadır.

Otel kapı sistemi:

  • Otellerin güvenliğinin sağlanması
  • Oda ve müşterinin takibinin yapılması
  • Oda ve içindeki insanların güvenliğinin sağlanması, müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir.

Özel bir yazılım ile kart tanımlaması yapılarak kilit sistemleri oluşturulmaktadır. Kapı üzerine yerleştirilen bu okuyucular yazılıma tanımlanan kartı okuyarak işleme koymaktadır. Kilit sistemini oluşturan, manyetik kartlar, yazılımlar ve kart okuyucular bir paket halinde piyasada satılmaktadır. Paketler içindeki kart okuyucuları oteldeki farklı manyetik sistemlerle de uyum göstermektedir.

Otelde konaklamayı düşünen müşteriler, resepsiyonda kayıt yaptırırken kalacakları tarihleri de belirlemektedir. Resepsiyonda görevli bulunan kişi, müşterinin kalacağı tarihleri, yazılıma tanımlayarak kartı aktifleştirir. Böylece kartlı otel kapı kilit sistemi müşteri tarafından kullanılır hale getirilir. Kullanılmaya başlayan kart, müşterinin oda kapısından her giriş ve çıkışını kontrol eder. Kayıt altına alınan bilgiler öncelikle kartın hafızasına kaydedilir. Kartın bilgileri ana servere gönderilir ve orada toplanarak emniyet altına alınır. Resepsiyon görevlisi tarafından belirlenen tarihlerin aşılması durumunda kart işlevsiz hale getirilir. Tekrar aktif olana kadar manyetik olarak kullanılamaz. Kartlı sistemlerde güvenlik maksimum seviyede düşünülmüştür. Kapı üzerinde bulunan manyetik kart okuyucu bozulsa dahi acil durumlarda manyetik anahtar olarak kullanılabilir.

Yüz Tanıma Sistemleri ile de otel müşterileri tanımlandıktan sonra geçişine onay verilmesi bir saniyenin altındadır. Yüz tanıma cihazı entegre edilmiş turnike, kapı ve geçiş noktası gibi geçiş sistemleri, yüksek güvenlik ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarda kullanılır.

Müşterinin güvenliği Parmak İzi Tanıma Sistemi ile de güvence altına alınmaktadır. Parmak izi tanıma sistemi kişi gözetimi olmadan çalışanların yada kullanıcıların belirli alanlarda dolaşımını sağlar.

Kartlı otel kapı kilit sistemi, maddi açıdan işletmeciye tasarruf sağlamaktadır. Bir kere ödenecek ücret karşılığında elde edilen otel kapı sistemleri, ekstra güvenlik personeline olan ihtiyacı azaltmaktadır. Tüm bilgilerin kayıt altına alınıyor olması ve belirlenen saat ve tarihlerin dışında kullanılamaması büyük bir avantajdır. Otelin güvenlik düzeyini yükselteceği gibi itibarını da olumlu etkileyecektir. Ürünler Avrupa standartları baz alınarak üretilmektedir. Her bir kilit sistemi 4 adet pille çalışmaktadır. Pillerin bitimine 100 geçiş kaldığında sistem ikaz vermektedir. Pil değişimi yapılmadığında sistem mekanik kilit görevi görmeye başlar. Sistem özel otomasyon sistemlerine entegre edilebilir.

You may also like...