Kollu bariyer sistemleri

Güvenliği sağlanmak istenen bölgelere araçların giriş çıkışını önlemek ve geçişleri kontrol altında tutabilmek için bariyer sistemleri kullanılır. Bariyerler kullanıldıkları yerlere ve kullanım amacına göre çeşitlilik göstermektedir. Kollu bariyer sistemleri, dış kabini hava şartlarından etkilenmeyen paslanmaz çelikten üretilmektedir. Estetik bir görünümü bulunan kollu bariyerler, güçlü motoru ile uluslararası standartlarda kaliteye sahiptir.  Bariyer üzerinde fotoseller bulunmaktadır. Aracı tespit eden fotoseller, araç geçinceye kadar kolun inmesini engellemektedir. Olası kazaların önlenmesi fotosellerle sağlanmaktadır. Kolun çalışma hızı, kullanıcının ihtiyacına göre ayarlanabilmektedir. Girişin genişliğine göre farklı kol uzunluğu kullanılabilir.

  • Kollu bariyerler;
  • Manuel buton
  • Kart okuyucu gibi alternatif aksesuarlarla kumanda edilebilir.

Günümüzde en fazla kullanılan bariyer çeşitleri arasında, mantar bariyerler, kollu bariyerler, Road Blocker bariyer ve plaka tanıma sistemleri bulunmaktadır. Road Blocker Bariyerler, daha üst düzey güvenliğin sağlanması gereken kamu kurumlarında, diplomatik mekanlarda tercih edilir. Özel donanımlarla tasarlanmıştır. Mantar bariyerler ise araç yoğunluğunun çok fazla olduğu alışveriş merkezleri, ticaret merkezleri gibi alanlar için idealdir. İstenilen çapta ve yükseklikte üretilebildiği için çok fonksiyoneldir. Kollu bariyer sistemleri ise site girişleri, ücretli bölgeler ve otopark girişlerine tavsiye edilmektedir. Bu alanlarda mantar bariyerlerin tercih edilmeme nedeni, kollu bariyere göre çok yavaş çalışmalarıdır. Ayrıca trafiğe kapalı cadde ve sokaklar olmasından dolayı kollu sistemler daha kullanışlı olmaktadır. Kol, 0,7 saniyede inip kalktığından bölgeye girmek isteyen araçların bekleme süresini en aza indirgemektedir.

Otoparklarda kullanılan geçiş sistemleri markalar tarafından farklı modellerde üretilmektedir. Modellerin farklılıkları temel olarak motor güçleri ve kol uzunluklarından kaynaklanmaktadır. Farklı isimlerle tanımlanan modellerin fiyatları motor gücüne, kol uzunluğuna ve teknik donanımının kalitesine göre değişmektedir. Saçaklı bariyer sistemi olarak adlandırılan modelde kol üzerinde aşağı doğru sarkan saçaklar bulunmaktadır. Elektrostatik toz boyalı gövdeleri ile her türlü dış etkene karşı korumaktadır. Elektrostatik toz boya, bariyerlerin gövdelerinde yıpranmalara ya da olası hasarların oluşmasını engellemektedir. Paslanmaz çelikten yapılan gövde, meydana gelecek araç çarpmalarına karşı bariyerin iç mekanizmasını, motorunu ve ana kartının hasar görmesini engeller. Kollu bariyerlerin ana kartında acil modu vardır. Acil modu bariyer otomatik olarak devre dışı bırakılır. Böylece alanın tahliyesi daha hızlı gerçekleştirilir.

You may also like...