Fiber Optik Sinyal Ölçüm

Fiber Optik OTDR Ölçüm, fiber optik kabloların/hatların zayıflama, yansıma, kayıp değerlerini, diğer bir deyişle fiber optik kabloların temel karakteristik değerlerinin Fiber Optik Kablo Test Cihazı ile ölçülmesi işlemine verilen isimdir. Fiber optik altyapı kablolama ve fiber optik sonlandırma işlemleri bittikten  sonra  mutlaka bakım ve bazı ek işlemlere ihtiyaç duymaktadır. Bu aşamada bu işlemlerin en başında fiber optik test gelir. Fiber Optik Kablo Test cihazı bu aşamada kullanılmaktadır. Bu cihazlardan en gelişmiş ve bilineni OTDR ( Optical Time Domain Reflectometer ) cihazıdır. OTDR kavramının türkçe karşılığı Optik Zaman Boyutunda Yansıma Ölçer olarak bilinmektedir. Fiber Optik Test sırasında hat üzerindeki kayıp ve kazanç değerlerini ölçen ve bu değerlere göre kablo hattı ve fiber optik ek noktalarındaki sorunları görsel ve metinsel olarak aktaran elektronik tabanlı gelişmiş bir cihazdır.

Fiber Test ,  fiber optik kabloya salınan ışığın geri yansıyan sinyallerinin Fiber Optik Kablo Test Cihazı tarafından algılaması mantığı ile çalışır. Genel olarak gelen ışığın yoğunluğunu ölçmek amacı ile kullanılmaktadır. Fiber Optik Sistemler de diğer bütün sistemler gibi uçtan uca çalıştıkları için verici uçtaki sinyalin alıcı uca ulaştığında belirli bir seviyede kalması gerekliliği vardır. Bu seviyenin kontrolü ve gücün hangi noktada ne şekilde kayba uğradığı OTDR cihazı ile tespit edilebilir.

Fiber optik hattın her bir kılı için kesinlikle Fiber Optik OTDR ölçüm yapılmalıdır. Bu test yapılan fiber optik altyapının ihtiyaca cevap verecek yapıda olup olmadığı hakkında bilgi verir.  Ayrıca yapılan fiber optik ek kalitesine ve fiber optik sonlandırma da kullanılan fiber sonlandırma malzemelerinin kalitesine kadar birçok bilgiyi detaylı bir şekilde  bize sunmaktadır.

FİBER OPTİK TEST NASIL YAPILIR?Fiber Optik OTDR Ölçüm

Fiber Test işlemine başlamadan önce çekilen fiber optik hat ile ilgili ön bilgi temin edilmelidir.

 • Fiber optik hattın tahmini uzunluğu,
 • Fiber optik kablo üzerinde bulunan tahmini fiber optik ek noktası,
 • Fiber optik hat üzerindeki tahmini tampon ve laçka miktarları,
 • Kullanılan aktif cihazların çalışma dalga boyu,
 • Tek yönlü ya da çift yönlü iletişim bilgileri,
 • Fiber optik kablolama ve fiber optik sonlandırma topolojileri hakkında ön bilgi sahibi olmak daha kaliteli ölçüm yapılmasını sağlar.

Bu bilgiler ışığında Fiber Optik Kablo Test Cihazı ayarlarının yapılandırılması gerekiyor.

Fiber Optik Kablo Test Cihazı , ölü alan olarak adlandırılan bazı alanları bulunmaktadır. Bu ölü alanlar cihazın ilk giriş noktasından itibaren başlayan ve cihaza göre 2 mt ile 20 mt arasında değişen bir bölümdür. Özellikle kısa olan fiber optik hatlarda bu ölü alanların yanlış ölçmeye sebebiyet vermemesi için  kesinlikle  fiber optik tampon kullanılması gerekmektedir. Tampon kullanılmasının nedeni bu kısmın tampon üzerinde kalmasını sağlayarak hattımızın düzgün bir şekilde ölçümünü yapabilmektir.

Fiber Optik OTDR Ölçüm:

 • Hattın uzunluğu,
 • Hat üzerindeki ek sayısı,
 • Fiber eklerdeki kayıp oranları,
 • Hat üzerindeki sinyal kayıpları,
 • Fiber optik hat üzerindeki kopuklukları,
 • Hat üzerindeki ek ve kayıpların  oranı,
 • Ek, kayıp ve kopuk olan noktaların tam olarak mesafesi gibi işlemleri kolaylaştıracak bilgileri detaylı bir şekilde bize vermektedir.

Ayrıca Fiber optik test, kayıp ve kazanç gibi durumları gösterebilmektedir. Fiber Test, kazanç işlemi  aslında kazanç sağlayan bir sonuç vermemektedir. Fiber optik kablo içerisinde fiber optik alanından ışığın farklı durumlarda verdiği değişime kazanç denilmektedir. Bu durumda kayıp olması kazanç olmasından daha iyi olmaktadır. Fiber optik kayıpları fiber optik kablo içerisinde sarf edilen enerji durumuna denmektedir. Yani kayıpların olması, fiber optik kablosunun aktif olarak çalışması anlamına da gelmektedir. Bu yüzden kayıpların olması istenilen bir sonuçtur.

KURUMSAL FİBER TEST (OTDR ÖLÇÜM) HİZMETLERİ

Gazi Information Teknoloji San. ve  Tic. A.Ş. birbirini tamamlayan hizmetler olan fiber optik kablolama, fiber optik sonlandırma ve fiber optik OTDR ölçüm hizmetleri ile sizlerin ihtiyaçlarına cevap veren çözümler üretmektedir.

Kurumsal ve güvenilir hizmet kalitesi ile faaliyetlerini sürdüren firmamız, Avrupa standartlarında hizmet Fiber Test hizmetleri sunmaktadır. İleri teknolojinin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanarak sizlere Fiber Optik Otdr Ölçüm ve Test Hizmeti konusunda en iyi hizmeti sunan firmamız aynı zamanda bu konuda güçlü referanslara sahiptir. Sunduğumuz hizmetlerin daima arkasında durarak sizlere birinci sınıf hizmet vermek için özenle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Detaylı bilgi için siz de bizimle iletişime geçerek kaliteli hizmet ve profesyonel destek imkanımızdan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Ücretsiz Keşif avantajıyla yerinizde yaptığımız analizler sonucu ihtiyacınıza en uygun hizmet planını çıkarıyoruz.