Fiber Optik Sonlandırma

Fiber Optik Sonlandırma hizmeti, saç telinden daha ince fiber kabloların  son derece ileri teknolojik imkanlardan yararlanılarak birbirine eklenmesi ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Fiber Ek işlemi son zamanlarda teknolojinin de ilerlemesi ile network sistemlerinin temelini oluşturmaktadır. Fiber Füzyon adıyla da bilinen fiber sonlandırma işlemi teknik bir işlem gerektirdiğinden uzman ekipler tarafından yapılması önerilmektedir.

Tek bir fiber optik kablo üç ana bölümden oluşur:

 • Çekirdek– Işığın yol almış olduğu cam merkezi
 • Kaplama– Çekirdeği çevreleyerek ışığın geri yansımasını sağlayan optik malzeme
 • Tampon Kaplama– Nemden koruyan ve Fiberi hasar plastik kaplama malzemesidir.

Bu şekilde çeşitli katmanlardan oluşan kabloların birbirine eklenmesi için Fiber Optik Ek işlemi denilmektedir ve ince bir işçilik istemektedir. Kilometrelerce  hatta kıtalar arası uzayabilen fiber optik kablolar ile fiber füzyon işçiliği de çok önem arz eder. Yapılan her fiber ek işlemi titizlikle yapılmalı, sinyal kaybının en aza indirilmesine özen gösterilmelidir. Her fiber optik sonlandırma işleminden sonra kesinlikle fiber optik sinyal ölçüm (OTDR) yapılmalıdır. Yapılan ölçümlerde sinyal kaybının fazla olduğu ekler fiber ek cihazı ile tekrardan daha dikkatli bir şekilde yapılıp sinyal kaybı en aza indirgenmelidir. Fiber sonlandırma hizmetlerini uzman ekibiyle size en uygun şekilde fiber sonlandırma fiyatları ve özellikleri ile sunan firmamız, bu konuda kurumsal firmalara yaptığı işlerle güçlü referanslara sahiptir. Bu alanda yeterli bilgi birikim ve deneyime sahip firmamızdan fiber optik sonlandırma hizmetini tereddüt etmeden alabilirsiniz.

Fiber Füzyon Ekipmanları

Fiber optik kabloların iletişimi sağlayan bir ortam haline dönüştürülmesi için uçlarının uygun bağlantı şekilleriyle özel kutu veya paneller aracılığıyla sonlandırılması gerekmektedir. Bu panel veya kutular harici ortam ve iç ortam olarak iki gruba ayrılmaktadır. Fiber kablolar hiçbir zaman tek başlarına kullanılmazlar yardımcı ekipmanları ile birlikte çalışırlar. Bu ekipmanlar;

Fiber Optik Pig Tail

Fiber optik sonlandırma işleminde kablo uçları için kullanılmaktadır. Bu yüzden sonlandırma işlemi için ya da ara bağlantı işlemi için Fiber optik pig tail önemli olmaktadır.

Fiber Optik Adaptör

Bağlantı kablosu ile Pig Tail ekipmanlarını birbirine bağlamak için kullanılır.

Fiber Optik Ek Koruyucu (Protector)

Fiber sonlandırma işlemi esnasında kablonun ek noktasının korunması amacıyla kullanılmaktadır.

Fiber Optik Zayıflatıcı (Attenuator)

Fiber optik zayıflatıcı kablonun içinden gelen sinyalin, sinyal seviyesinin düşürülmek istendiği noktalarda kullanılır.

Fiber Optik Bölücü (Splitter)

Kablo çoğaltma işleminde kullanılır.

Fiber Optik Patch Cord

Aktif cihazlar ile sonlandırılmış fiber kablonun bağlantısı için kullanılır , farklı modelleri bulunmaktadır.

Fiber Optik Ek Kaset

Kablonun çoğaltılmasında ya da ek yapılmasında özel olarak tasarlanan plastik aksesuarlardır.

Fiber Ek Cihazı

Fiber Sonlandırma Nasıl Yapılır?

Fiber Sonlandırma işlemine başlamadan önce yapılması gereken bazı adımlar bulunmaktadır:

Gerekli olan malzemeler:

 • OTDR Test Cihazı
 • Fiber Ek Cihazı ( Fiber Sonlandırma Cihazı )
 • Fiber Optik Kesici ( cleaver )
 • Fiber Optik Core Sıyırıcı ( Stripper )
 • Fiber Optik Kablo SoyucuFiber Ek cihazı

Fiber Ek işlemi için öncelikle Fiber kablolar çekilir. Burada önemli olan çekilen fiberin kaç core olduğudur. Core 1 tel fiber hattı için kullanılır. Örneğin bir telefon hattı çekilecekse 1 core yeterlidir.  Ancak internet söz konusu olacaksa 2 core alınması gerekir. İleride çıkabilecek olası durumlara karşı 2-4-6-8 ve daha fazla core seçenekler arasında değerlendirilmelidir. Fiber kablo olabilecek en uzun masefelere gidebileceği için isteğe göre tek parça yada aralarda daha sonra meydana gelecek kopmalara karşı kanallar oluşturulabilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra uçlarının fiber optik sonlandırma işlemine geçilir. Fiber füzyon işlemi, fiber ek cihazı ile iki fiber ucun birbirine entegre işlemi ile gerçekleştirilir.

Fiber converter cihazı

Fiber Sonlandırma Cihazı ile gelen fiberde bulunan tüm uçlar birbirine entegre edilip genellikle bir kutuya alınır. Fiber kablolar, kablolar özel kutularda sonlandırılmak zorundadır. Bu kutular duvar tipi ve kabinet tipi olarak iki çeşittir. Fiber kablolar hiçbir zaman yalnız başına kullanılamazlar. Bir projede kullanılan kablolar kabinetlere veya sonlandırma kutularına kadar getirilir.

Fiber füzyon işlemi tamamlandığında kutudan çıkan kablo bir fiber converter cihazına veya doğrudan dönüştürücü switch cihazına gönderilir. Eğer 1 tane internet hattı kullanılacaksa Fiber Media Converter kullanılabilir. Eğer daha fazla bir sistem söz konusu ise o zaman Switch denilen doğrudan dönüştürücü çoklu ethernet ve fiber girişi olan cihazlar kullanılır.

Fiber Optik Sonlandırma Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fiber Optik Kablolama yapıldıktan sonra Fiber Füzyon işleminin titizlikle yapılması gerekmektedir.

 • Olumsuz etkenlerden etkilenmemesi için özen gösterilmelidir.
 • Fiber Optik Sonlandırma işlemi tozsuz ve nemsiz bir ortamda yapılmalıdır.
 • Kaliteli bir işlem için Fiber Ek Cihazı seçimine dikkat edilmelidir.
 • Yapılan Fiber Sonlandırma işleminden sonra kesinlikle Fiber Optik Sinyal Ölçümü yapılmalıdır.
 • Yapılan OTDR ölçümler bir rapor halinde ilgili kişilere verilmelidir.

Gazi Information Tek. San. Tic. A.Ş. Fiber Optik Sonlandırma işlemlerinin tüm inceliklerine hakimdir. Kaliteden ve müşteri memnuniyetinden ödün vermeden profesyonel ve uzman teknik ekibi ile tüm projelerinizde size hizmet vermek için hazırdır.

Kurumsal hizmet kalitemizden taviz vermeden sizlere profesyonel hizmet sunmak için özenle faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Fiber Optik Kablo Sonlandırma hizmeti konusunda en küçük problemi bile yaşamamanız adına uzmanlarımız ile adresinize geliyoruz. Çalışmalarımızı son teknolojik cihaz ve ekipmanlarımız ile gerçekleştirerek sonuçlandırıyoruz. Ayrıca ekibimiz ve uzman kadromuz Fiber Optik Kablo Sonlandırma hakkında ve kullanım kuralları bilgisini size ayrıntılı olarak da sunmaktadır. Kaliteli hizmet almak bu gibi sistemlerde son derece önemlidir. Fiber Sonlandırma Fiyatları ve özellikleri bakımından ihtiyacınıza en uygun seçimi yapmak gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki fiyat ile kalite her zaman paralel olmamaktadır.  Fiber Sonlandırma Fiyatları ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve ileri teknolojik hizmetlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Ücretsiz Keşif avantajımızdan da faydalanabilirsiniz.