gecis-kontrol-sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri insanların belirli bir yere giriş ve çıkışlarının belirlendiği, sınırlandırıldığı, gruplandırıldığı ve kontrol altında tutulduğu sistemlerin tümüne verilen isimdir. Geçiş Sistemleri geniş bir kullanım alanından oluşmaktadır. Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitleri geniş bir kullanım alanı olması sebebiyle teferruatları olan hassas sistemlerdir. Bu sistemler yazılım ve donanım bakımından güçlü olmalıdır. Geçiş Kontrol Sistemleri Fiyatları bu teknik kapasite ile orantılı olarak değişmektedir. Fakat burada önemli olan ihtiyacınızı karşılayan kaliteli sistem bileşenlerinin kullanımıdır. Bu aşamadan sonraki önemli kısım ise, Geçiş Kontrol Sistemleri Montajı olarak bilinmektedir. Kaliteli sistem bileşenleriyle, özenli ve güvenilir bir montaj aşamasından sonra sistemi güven içinde kullanabilirsiniz.

Büyük şirket gruplarında ya da sanayi tipi fabrikalarda Geçiş Sistemleri’nin kullanılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Vardiyalı çalışma şeklinde çalışan iş yerleri bu sistemden yararlanabilir:

 • Personel giriş çıkış takibinin,
 • Çalışma saatinin,
 • Mola saatlerinin kolaylıkla hesaplanması için çok önemli ve pratik bir sistemdir.

Geçiş Kontrol Sistemleri:

 • Turnikeli geçiş kapıları,
 • Kapı açma sistemleri,
 • Yemekhane giriş çıkış sistemleri gibi amaçlarda kullanılmaktadır.

Bu sistemlere genel olarak PDKS ( Personel Devam Kontrol Sistemi) veya GKS( Geçiş Kontrol Sistemi) olarak adlandırılmaktadır.

Geçiş Kontrol Sistemleri Çeşitlerigecis-kontrol-sistem-cesitleri

Bu Geçiş Sistemlerinden bazıları alt bölümlerde kısaca açıklanmıştır. Diğer Geçiş Sistemleri için ilgili sayfaya yönlenerek bilgi alabilirsiniz.

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemi

Kartlı geçiş kontrol sistemindeki çalışma mantığı her personelin adına tanımlanmış kişisel kartlarla giriş çıkış kapılarına yerleştirilen kart okuyuculardan okutularak geçiş kapısının açılmasıyla çalışmaktadır. Kartlı sistemde şirkete her giriş ve çıkış dakika dakika kayıt altına alınmaktadır. Birçok işyerinde kartlı geçiş kontrol bilgilerine göre ay sonunda personellerin çalışma puanları belirlenmektedir. Personellerin firma içerisinde bazı özel yerlere giriş izinleri gibi geçişlerinin yetkilendirilmesi de yapılabilmektedir.

Kartlı geçiş kontrol sisteminin kullanıldığı firmalara gelen misafirlerin de giriş ve çıkış işlemlerinde kullanması için özel ziyaretçi kartları da sisteme tanımlanmaktadır.

Kartlı Geçiş Kontrol Sistemi Bileşenleri

Kart okuyucu cihazlar

HDI, EM, Mifare, Desfire, Iclass özellikli Proximity kartlarını okuyabilen kart okuyucularıdır. Bu sistemin kurulumunda kötü hava şartlarına dayanıklı su ve toz geçirmeyen cihazlar tercih edilmelidir. Kart okuyucuları zaman dalgaları ile loglanır ve daha sonra incelenebilir, ayarlanabilir.

Geçiş kartları

Kart okuyucu cihazlar HDI, EM, Mifare, Desfire, Iclass gibi farklı kart tiplerini desteleyen cihazlardır. Sistem için firmaya özel olarak renkli lazer yazıcılar sayesinde resimli, logolu, isimli proximity özellikli kartlar basılabilir.

Yazılım

Personel ve ziyaretçi bilgileri sisteme tanımlandıktan sonra API cihazı ile kartlara yüklemesi yapılır. Personel ve ziyaretçilerin bu kartları kullanmaları ile sistem bilgileri veri tabanına kaydeder.

Sistem bileşenlerinin seçimi ihtiyacınızın en doğru şekilde karşılanması için oldukça önemlidir. Bu yüzden Kaliteli donanım, güvenilir yazılım bileşenlerinden oluşan sistemler seçilmelidir. Bu konuda Geçiş Kontrol Sistemleri Fiyatları, özellikleri ve güvenilirliği noktasında emin olduğunuz yerlerle çalışmalısınız. Sonrasında yapılacak olan Geçiş Kontrol Sistemleri Montajı önceki aşamalardaki kaliteye bağlı olarak bu aşamada hassaslığı gerektiren bir aşamadır.

Parmak İzi Geçiş Kontrol Sistemi

Parmak izi geçiş kontrol sisteminde de mantık aynı şekilde çalışmaktadır. Giriş çıkış kapılarına yerleştirilen parmak izi okuyucular ile personellerin geçiş sırasında parmaklarını okutarak kapının açılmasını sağlamaktadır. Parmak izi geçiş kontrol sistemlerinde:

 • Her personelin tanımlı olması
 • Hangi personel hangi saatte giriş yaptı,
 • Hangi saatte çıkış yaptı gibi bütün bilgiler kayıt altına alınmaktadır.

Yüz Tanıma Geçiş Kontrol Sistemi

Yüz tanıma geçiş kontrol sistemlerinde ise bütün personellerin yüz bilgileri sisteme kaydedilir. Her personel giriş çıkış kapılarındaki yüz okutma cihazlarına giriş ve çıkış işlerinde yüz okutarak geçiş kapısını açar ve geçiş yapar.

Yüz tanıma cihazları sistem kurulumu sırasında personellerin tanıttığı yüzlere her birine ayrı ID numaraları atar. Sisteme ID numaraları ile eşleştirerek kaydeder. Sistem daha sonra personeller yüzlerini okuttuğu zaman sistem otomatik olarak tanıdığı o yüzün ID ile giriş ve çıkış verilerini veri tabanına kaydeder.

Genel olarak Parmak izi ve Yüz tanımlama işlemleri güçlü yazılımlarla ancak doğru veriye ulaşılabilecek uygulamalardır. Doğru veri elde edilemediği takdirde sistemde karışıklıklar olması kaçınılmazdır. Buda kullanılan yere göre büyük sorunlara sebep olabilir. Bu bakımdan Kaliteli ve güvenilir yazılım ardından titizlikle yapılmış bir Geçiş Kontrol Sistemleri Montajı gerekmektedir. Bu seçimler yapılırken mutlaka bu konuda yetkin olan firma veya şahıslardan en doğru Geçiş Kontrol Sistemleri Fiyatları ve özellikleri bilgilerine ulaşılmalıdır.

Geçiş Kontrol Sistemleri Avantajları

 • Uygulama yapılan tüm alanların kontrol altına alınıp güvenli hale gelmesi,
 • Tüm alanları yetkilendirilip yetkisiz geçişlerin önüne geçilmesi,
 • Herkesin kendi sorumluluk alanında olacağından dolayı gereksiz meşguliyetlerin olmaması,
 • Sistemli ve düzenli bir çalışma ortamının olması,
 • Kurum ve işletmelerde geçiş kısıtlaması yapma yoluyla özel ve güvenli alanların oluşturulması,
 • Kurulan PDKS sistemi sayesinde personelin çalışma saatleri düzene girmesi gibi faydaları vardır. Bu sayede haksızlıkların önüne geçilmiş olur.

2004 yılından buyana bilişim sektöründeki deneyim ve tecrübesi ile Gazi Information Teknoloji San. Tic. A.Ş tüm müşterilerine Geçiş Kontrol Sistemleri konusunda uzman teknik kadrosuyla profesyonel alt yapı kurulumu ve bakım hizmetleri vermektedir.  Geçiş Sistemleri Bileşenlerini, donanım ve yazılım ürünleri olarak alanında güvenilirliği ve kalitesi kanıtlanmış tedarikçi firmalardan temin etmektedir. Geçiş Kontrol Sistemleri Fiyatları ve Özellikleri bakımından itimat edebileceğiniz firmamız, Geçiş Kontrol Sistemleri Montajı konusunda da titizlikle çalışmaktadır. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve ihtiyacınıza en uygun hizmetimizi öğrenmek için Ücretsiz Keşif avantajımızdan yararlanabilirsiniz.