Hizmetler +
Elektronik Güvenlik Sistemleri
Güvenlik Kamera Sistemleri
Termal Kamera Sistemleri
AHD Kamera Sistemleri
IP Kamera Sistemleri
Güvenlik Alarm Sistemleri
Hırsız Alarm Sistemleri
Yangın Alarm Sistemleri
Görüntülü Diafon Sistemleri
Geçiş Kontrol Sistemleri
Personel Takip Sistemleri
Kartlı Geçiş Sistemleri
Şifreli Geçiş Sistemleri
Parmak İzli Geçiş Sistemleri
Yüz Tanımalı Geçiş Sistemleri
Turnike Geçiş Sistemleri
Bariyer Geçiş Sistemleri
Otopark Otomasyon Sistemleri
Otel Kapı Kilit Sistemleri
Network Sistemleri
Fiber Optik Sistemleri
Fiber Optik Sonlandırma
Fiber Optik OTDR Ölçüm
Yapısal Kablolama
Kablosuz Network Sistemleri
Seslendirme ve Anons Sistemleri
Solar Güneş Enerji Sistemleri
Kent Güvenlik Yönetim Sistemleri
Şehir İzleme Sistemleri
TEDES
Plaka Okuma Sistemleri
Akıllı Ev Sistemleri
< Tüm Hizmetlerimiz >
Türkiye'nin 81 İlinde Teknik Servis Ekibimiz Bulunmaktadır.
Ücretsiz Keşif Teklif Al

Gazitek Bakıcı Kamerası

Ücretsiz Keşif Teklif Al

Dahua Covid-19 Tespiti İçin Vücut Sıcaklığı Ölçüm Termal Kamera Sistemi Seti

Ücretsiz Keşif Teklif Al

Dahua Ev ve İş Yerleri İçin 4lü AHD Kamera Seti

Ücretsiz Keşif Teklif Al

Dahua IPC-HFW5830EP-Z IP Kamera 8MP IR Bullet Network Kamera

Ücretsiz Keşif Teklif Al

Dahua SD6AL230F-HNI IP Kamera 2MP 30x Starlight Lazer PTZ Network Kamera

Ücretsiz Keşif Teklif Al

Uniview Ev ve İş Yerleri İçin 8li IP Kamera Seti .

Ücretsiz Keşif Teklif Al

Haikon/Hikvision DS-2CE16D0T-IRF AHD Bullet Kamera

Ücretsiz Keşif Teklif Al

Dahua IPC-HDW4231EMP-ASE-0280B 2MP IR Eyeball Network Kamera

Güvenlik Kamerası Sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemleri Nedir?

Güvenlik Sistemleri içerisinde en yaygın kullanılan sistemlerden olan Güvenlik Kamera Sistemleri için önemli bir rol oynayan CCTV (Closed Circuit Television) kapalı devre televizyon sistemi lokal bir alanda yetkilendirilmiş kişilere ses ve görüntü izleme imkanı veren daha çok güvenlik amaçlı kullanılan sistemler bütünüdür. Kamera Sistemleri istenilen bir noktanın ses ve görüntüsünü 7 gün 24 saat kesintisiz izleme ve kaydetme imkanı sunar.

Sanayileşen ve büyüyen toplumlarda Kamera Sistemi kullanım alanları da yaygınlaşmıştır. En İyi Kamera Sistemi 7/24 canlı izleme ve istenilen kapasitede kayıt altına alma imkanı sunar ve bu sistemler kaydedilen kayıtları izleme ve bu videolar üzerinden analiz yaparak raporlama imkanı sunmaktadır.

Firmamız Gazi Information Teknoloji, Güvenlik KamerasıApartman Kamerası, Analog Güvenlik Kamerası, Kamera Güvenlik Sistemleri, Ev Kamera Sistemleriİşyeri Kamera SistemleriGece Görüşlü Kamera Sistemleri ve Araç Kamera Sistemleri hizmetleriyle ihtiyacınıza en uygun çözümler üretmektedir. Sahip olacağınız İşyeri Kamerası ve Ev Kamerası ile kendinizi ve sevdiklerinizi her yerde güvende tutabilirsiniz.


Güvenlik Kamera Sistemleri 3 başlık altında toplanır:

 

Güvenlik Kamera Sistemlerinin Genel Özellikleri

Kamera Güvenlik Sistemleri 3 ana bölümden oluşmaktadır.


Güvenlik Kamera Sistemleri projesi yapılırken gelecekteki hedefler de dikkate alınarak ihtiyaçlar tam olarak belirlenmeli ve ihtiyaçlara cevap verecek özelliklerde, genişlemeye müsait ürün seçilmelidir. İhtiyaca cevap verecek ürünün belirlenebilmesi içinde Kamera Sistemlerinin genel özellikleri çok iyi bilinmelidir. 

2004 yılından bu yana Elektronik Güvenlik Sistemleri sektöründeki kalitesi ve tecrübesi ile Gazi Information Teknoloji kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Firmamızın teknik kapasitesi, bu konudaki iş bitirme belgeleri ve referansları oldukça güçlüdür. Hizmetlerimiz ile ilgilenen veya ihtiyacı olan müşterilerimizle tanışmak, genel bilgilendirme amaçlı piyasadaki Güvenlik Kamera Sistemleri Fiyatları ve Özellikleri hakkında detaylı bilgi vermek isteriz. İhtiyacınızın belirlenmesi ve en doğru çözümün sunulması için Ücretsiz Keşif Avantajımızdan faydalanmayı unutmayın!

 

Kamera Güvenlik Sistemleri Nasıl Seçilmeli?

Kaliteli Güvenlik Kamerası Seçimi:

Güvenlik Kamera Sistemleri

En İyi Kamera Sistemi Seçimi aşamasında dikkat edilecek en önemli unsur ihtiyaca uygun olmasıdır. Güvenlik Kamerası Fiyatları ve Özellikleri iyi araştırılmalı kaliteden ödün vermeden kaliteli seçim yapılmalıdır. Güvenlik Kamerası Fiyatlarının ve Kamera Sistem Fiyatlarının yüksek olması her zaman kalitenin göstergesi olmamaktadır. En Ucuz Güvenlik Kamerasını seçerek kaliteli hizmet almak mümkündür. Bu yüzden Güvenlik Kamera Fiyatları ile ilgili piyasa araştırması mutlaka yapılmalıdır.

İhtiyaca uygun bir sistem 3 aşamada belirlenebilmektedir. Bu aşamalar şu şekildedir:

 

İhtiyaca Uygun Kamera Kayıt Cihazı:

Kameralardan gelen görüntüler kablolar üzerinden iletilerek Analog veya Dijital olarak Kayıt Cihazlarına iletilmektedir.

DVR analog olarak kayıt yapar, NVR ise dijital olarak kullanılan sistemlerde IP Kameralardan gelen görüntüleri kaydeder.

Kullanılan kamera sayısı, kayda alınması istenilen gün sayısı ve alınacak kaydın çözünürlük kapasitesine göre en doğru Kamera Kayıt Cihazı seçimi yapılabilmektedir.

 

Kaydedilen Verilerin İzleneceği Monitör Sistemi:

Monitör izleme sistemi ihtiyaca uygun ebat ve özellikte 7/24 kayıtların kesintisiz izlenebileceği özellikte olmalıdır. Kamera sayısına bağlı olarak ebatlarda değiştirilmelidir.

 

Güvenlik Kamera Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Cctv Kamera Sistemleri bu tip beklenmeyen veya olay anında müdahale edilememiş durumlarda sorunun kaynağını, sebebiyet veren diğer etkenleri ve olay anında bulunan kişileri geriye dönük inceleyebilmek adına büyük avantaj sağlamaktadır.

Kamera Kayıt Cihazına kaydedilen görüntüler incelenerek olay öncesi ve sonrası durumları inceleme imkanı sunmaktadır. Olumsuz durumlarda kişi ya da olayın nasıl ne şekilde olduğu, nasıl başladığı, ne kadar sürdüğü, devamlılığı olup olmadığı gibi bütün soruların cevabına istenilen zamanda ulaşılabilmektedir.

 

Kamera Güvenlik Sistemlerinin Kullanım Alanları

 

Keşif ve projelendirme sonrası avantajlı Güvenlik Kamera Setleri ve Ev Kamera Sistemleri Fiyatlarını kaçırmayın.

 

En İyi Kamera Sistemi Marka ve Modelleri

Evlerin, iş yerlerin emanet edildiği Güvenlik Sistemlerinden olan Güvenlik Kamerası markaları kullanım alanına ve ihtiyaca göre iyi analiz edilmelidir. En İyi Güvenlik Kamerası Markaları kullanılacak alana ve ihtiyaca göre değişkenlik gösterir. Genel olarak kullanılan Güvenlik Kamera Markaları şöyle sıralanabilir:

 

 

Güvenlik Kamera Sistemleri Firmaları genel olarak yukarıda belirtilen Güvenlik Kamera markalarını kullanmaktadır. Çözüm ortağımız tedarikçi firmalardan temin edilen size en uygun kamera marka ve modeliyle sizlere titizlikle kamera montaj, kurulum ve devreye alma hizmeti vermekteyiz. Kamera Güvenlik Sistemleri ile ilgili size uygun altyapı ve ürün çözümleri için bizimle iletişim sayfamız üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

 

Güvenlik Kamera Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Güvenlik Sistemlerinde kullanılan Güvenlik Kamera Sistemleri Çeşitleri vardır. Kamera Sistemi çalışma prensibi hemen hemen tüm çeşitlerde aynıdır. Cisimlerden yansıyan ışığı elektriksel sinyallere çevirerek bir monitöre aktarıp bizim görebileceğimiz bir şekle çevirmektedir. Güvenlik Kamerası farklı işlevlerde kullanılabilmektedir. Görüntü kaydının yanında üzerinde bulunan mikrofonu sayesinde ses kaydı yapan modelleri de vardır. Bu sayede harici bir mikrofon ve hoparlör takılarak ses giriş ve çıkış imkanı da vermektedir.

Son zamanlarda teknolojinin de gelişmesi ile yapay zekalı ve analizli Güvenlik Kamera Sistemlerii modelleri sayesinde değişik senaryolarda uygulanabilmektedir.

 

Sabit Güvenlik Kamera Sistemleri (Box Kamera)

Sabit Güvenlik Kameraları box kamera ya da kutu kamera da denilmektedir. Sabit kameraların üstünde lens ve ortam şartlarından koruyan muhafazaları yoktur. Uygulama yapılacak ortama göre lens ayrıca verilmektedir. Dış ortam veya nemli ve tozlu iç ortamda kullanacaklar ise ayrıyeten koruyucu bir kamera muhafazası ile birlikte verilmelidir. Kendi üzerinde dahili bir IR led olmadığı için karanlık ortamlarda yapılacak uygulamalarda kesinlikle harici bir IR led verilmelidir.

Sabit Kameralarda lens seçimi yapılabildiği için farklı ve özel projelerde tercih edilebilmektedir. En büyük dezavantajı lens, IR led ve koruyucu muhafaza, kameranın haricinde verildiği için kamera maliyetini ciddi oranda artırmaktadır. Muhafaza ve ledlerin büyüklüğünden dolayı estetik bir görüntü oluşturmamaktadır. Bu dezavantajlarından dolayı son zamanlarda yerini Bullet Kameralara bırakmaktadır.

 

Dome Güvenlik Kamerası (Kubbe Kamera)

Dome Kamera kubbeye benzerliğinden dolayı adını İngilizce kubbe karşılığı olan '' dome '' den almıştır. Dome Kameraların lensleri üzerlerinde sabit olduklarından dolayı ilave lense ihtiyaç duymazlar. Farklı açı ve tipte (sabit, varifocal, auto irsi, motorize lens gibi) lens seçenekleri de sunmaktadırlar. Bu kameraların düşük ışıklarda da görüntü alabilmek için kendi üzerinde IR ledli olan modelleri mevcuttur.

Dome Kameralar ayrıca bir ayağa da ihtiyaç duymazlar. Bu özelliklerinden dolayı sabit kameralara nazaran daha uygun fiyat avantajları vardır. Şekil itibarı ile de estetik bir yapıda olduklarından dolayı iç ortamlarda, ofislerde görüntüye önem verilen yerlerde tercih edilmektedirler.

 

Bullet Güvenlik Kamerası (Bullet Sabit IR Kamera)

Son zamanlarda lensi, muhafazası, IR ledleri üzerinde olmasından dolayı sabit kameraların yerini alan Bullet Kameralara Gece Görüşlü Kameralar da denmektedir. En büyük avantajları üzerlerinde bulunan kızıl ötesi IR ledler sayesinde hiç ışık olmayan ortamlarda bile net bir görüntü alabilmektedirler. Genellikle dış ortamlar, nemli ve kirli ortamlarda tercih edilmektedirler.

Bullet Kameralar tamamen modüler yapıdadır. Ayağı, muhafazası, lensi ve IR ledleri üzerinde monteli olanıdır. Bu kameraların üzerlerinde her türlü ihtiyaca cevap verebilmek için değişik ebat ve özelliklerde lensli modelleri üretilmiştir. Aynı zamanda gece farklı ortamlarda kullanılma imkanı sunması için de farklı güç ve boyutlarda IR ledli modelleri üretilmiştir. Geliştirilen bu ledler sayesinde 500 metre mesafeye kadar gece görüntü alınabilmektedir.

 

Speed Dome Güvenlik Kamerası (Pan Tilt Zoom Kamera)

Bu kameralara tip olarak Dome Kameralar benzerlik göstermektedir. Bu kameraların en büyük avantajı yatay, sonsuz dikey, 90 veya 180 derece hareket imkanı vermesi ve üzerinde bulunan motorize lens sayesinde görüntü yaklaştırması da yapılabilmektedir. Bu motorize lens sayesinde lensin özelliğine göre 20x, 30x, 36x, 45x ve benzeri gibi optik zoom yapılabilmektedir.

Speed Dome Güvenlik Kameralarından iç ve dış ortam olan modelleri de mevcuttur. Bu kameralar genelde açık alanlarda sabit kameralara destek olarak kullanılmaktadır.

Sözün özü Güvenlik Kamera Sistemleri kurulum ve montaj işi:

 

Kamera Güvenlik Sistemleri Bileşenleri

Güvenlik Kamera Lensleri

Güvenlik Kamera lenslerinde lens seçimi hayati önem arz etmektedir. Bu nedenle uygulama yapılacak alana ve kullanılacak kameraya uygun formatta ve özellikte lens seçilmelidir. Lensler odak uzaklıkları, sabit ve görüş açısı ayarlanabilmeleri, sabit ve oto iris olmaları, sensör boyutları, diyafram aralığı (FSTOP değerlerine) manuel ve motorize lens seçenekleri vb. gibi çeşitleri vardır.

Odak uzaklıklarına göre lensler ikiye ayrılmaktadır.

  1. C MOUNT LENSLER:Odak uzaklığı 17,5 mm olan lens çeşitleridir.
  2. CS MOUNT LENSLER:Odak uzaklığı 12,5 mm olan lens çeşitleridir. CS Mount lensler lens yüzüğü sayesinde C Mount lense dönüştürülebilmektedir.

 

Sabit Lensler (Mono Focal)

Sabit Lensler adından da anlaşılacağı gibi odak uzaklığı (lens merkezi ile image sensör arasındaki mesafe) sabit olan açısı ve ışık ayarları değiştirilmeyen sabit (mono focal) olan lenslerdir.

Bu lensler ile uygulama yapılacak alanlar açı değişikliğine ihtiyaç duyulmayan sabit ışık olan genellikle ofis, okul veya mağaza gibi iç ortamlarda tercih edilmektedir. Uygulama yapılacak ortamın genişliğine odak uzunluğu 2,8 mm lens, 3,6mm lens, 4mm lens, 8mm lens, 12mm lens gibi çeşitlerinden biri seçilmelidir.

 

Auto İris Lensler

Auto İris Lensler kameraların diyaframından geçen ışığı kontrol ederek ışık ayarını otomatik yapabilen lens çeşitleridir.

Güvenlik Kameralarında diyaframdan çok ışık geçmesi görüntünün daha iyi olacağı anlamına gelmemektedir. Bu durum görüntüde parlamalara neden olabilmektedir. Aynı zamanda daha az ışık geçmesi de görüntüde kararmalara neden olmaktadır. Auto İris Lensler bu gibi ışık farklılıklarının olduğu yerlerde tercih edilmektedirler.

 

Varifocal Lensler

Sabit Lenslerin aksine odak uzaklığı ayarlanabilen lenslerdir. Uygulama yapılacak alanın genişliğine ve uzaklığına göre istenen görüş açısı ayarlanabilen lenslerdir. Bu lensler manuel ve motorize olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Manuel Varifocal Lensler: Açısı el ile ayarlanan, her değişiklikte kameranın yanına gidip açı ve ışık ayarı lens üzerinden ayarlanan lens çeşitleridir.

Motorize Lensler: Lensin üzerinde bulunan motor yardımı ile kameranın açısı ve fokusu izleme noktasından veya uzaktan kameraya bağlanarak ayarlanabilen lens çeşitleridir. Bu lens çeşitleri zoom özelliğinden dolayı genel olarak dış ortamlarda ve geniş alanlarda tercih edilirler.

Sensör boyutlarına göre 1",1/2",1/3",1/4",1/5" gibi boyutları vardır. Burada dikkat edilmesi gereken husus lensin sensörü, kullanılan kameranın sensör boyutundan küçük olmaması gerekmektedir. Kameradan daha büyük veya eşit olması gerekmektedir. Sensör boyu büyüdükçe daha çok ışık geçireceğinden dolayı daha düşük oranlarda daha net görüntü alınmaktadır. Sensör boyutu büyüdükçe açı genişlemektedir.

 

DVR Kayıt Cihazları

Güvenlik Kamera Sistemlerinin analog tarafının beyni diyebileceğimiz sistemin toplandığı, kaydedildiği, yönetildiği ana panelidir.

Analog Güvenlik ve Kamera Sistemlerinde bütün kameraların mesafesine göre ilgili kablo ( 4+1 RG59 U4, RG59 U6, RG6 U4, RG6 U6, RG 11 gibi coaksiyel kablolar) ile DVR Digital Video Recorder cihazına bağlanmaktadır.

DVR cihazına bağlanan bu kameralar monitör çıkışı sayesinde başka bir client cihaza ihtiyaç duymadan kameraların görüntülerini anlık olarak monitöre iletebilmektedir. Aynı zamanda Kamera Kayıt Cihazının içine takılan harddiskler sayesinde alınan görüntülerin seçilen formata göre kayıt yapması sağlanabilmektedir. Saklanan bu görüntüler ihtiyaç duyulduğu zaman geriye dönük Kayıt Cihazı üzerinde izlenme imkanı da vermektedir.

DVR Kayıt Cihazı üzerinde bulunan Ethernet girişi sayesinde Analog Kameralar dijital sinyale dönüştürülerek mevcut networke çıkışı sağlanarak networke bağlı olan başka cihazlardan Kayıt Cihazına erişim imkanı da vermektedir. Bu sayede başka lokasyonlardan da kayıt cihazındaki anlık ve kayıt görüntülerine ulaşmak mümkündür. Ayrıca kayıt cihazının bir modem aracılığı ile modemde ilgili yönlendirme ayarları yapılarak internet ortamına çıkışı sağlanır ve internete girilebilen her yerden dvr kayıt cihazına erişim sağlanarak anlık ve kayıt görüntülerine ulaşılabilmektedir.

DVR Kayıt Cihazlarında H264, H265, MPEG4 gibi sıkıştırma formatı kullanılmaktadır. Bu sayede görüntüler paketlenmektedir. Bu paketlemenin mantığı resmin kalitesini bozmadan boyutlarını küçültmektir. Buda bize kayıt süresini ve internet ortamındaki görüntü akışkanlığını kolaylaştırmaktadır.

DVR Kayıt Cihazlarını üreten firmalar izleme yazılımlarının mobil versiyonlarını da geliştirmişlerdir. Buda bize cep telefonu, tablet gibi cihazlardan da kameralara ulaşma imkanını vermektedir.

Günümüzde Kayıt Cihazlarının kayıt kapasiteleri oldukça yüksektir. İstenilen kayıt süresine göre hdd ler seçilip aylarca kayıt tutulabilmektedir. DVR Kayıt Cihazlarının 4-8-16-24-32 kanal modelleri mevcuttur. Uygulama yapılacak mekanda belirlenen Güvenlik Kamerası adetine göre uygun kapasitede DVR Kayıt Cihazı seçimi yapılabilmektedir.

 

NVR Network Kayıt Cihazları

NVR Kayıt CihazlarıGüvenlik Kamera Sistemlerinde IP bölümünün beynidir. NVR Network Video Recorder diye tabir edilen network Kayıt Cihazları işlev olarak DVR Kayıt Cihazı ile aynıdır.

IP Kameraların toplandığı kayıt edildiği ve yönetildiği ana makinadır. IP Kamera Sistemlerini analog kamera sistemlerinden ayıran önemli fark bu kameraların kullanıldığı Güvenlik Sistemlerinde bir NVR bulunması zorunluluğu yoktur.

İnternet erişimi olan ya da aynı networkte bulunan herhangi bir bilgisayara kameraların canlı görüntüsü aktarılabilmekte ve istenmesi durumunda görüntü kaydı da ilgili yazılımlar aracılığı ile yapılabilmektedir.

Aynı anda birden fazla makinada da kayıt yapma gibi extra bir avantajı bulunmaktadır. IP Kameralar direk network üzerinden haberleşme sağladıkları için kameralar ile NVR Cihazının aynı ortamda bulunma gibi bir zorunluluğu da yoktur.

IP Tabanlı Sistemler Analog Güvenlik Kamerası Sistemlerine nazaran çok daha fonksiyonel ve profesyonel sistemlerdir. Bu sistemlerde akıllı yazılımlar sayesinde uygulama yapılacak mekana ve amaca uygun değişik senaryolar üretilebilmektedir. IP Kameralar, sahip oldukları özellikleri sayesinde Kablosuz Kamera olarak da kullanılabilmektedir.

Akıllı analiz diye tabir edilen paket bırakma, nesne sayma, sınır ihlali yön ihlali renk analizi gibi ihtiyaca uygun birçok analizler geliştirilerek uygulama imkanı sunmaktadır.

 

Switchler (Ağ Anahtarları)

Switch IP Kameraların haberleşmesini sağlayarak bir ağ ortamına aktarması amacı ile IP Kameraların üzerinde toplandığı ve networkün OSİ modelinin 2. ve 3. katmanında çalışan bir ağ cihazıdır.

IP Kamera uygulamalarında genellikle POE (Pover Over Ethernet) diye adlandırılan kameraların çalışması için ihtiyaç duyulan enerjiyi switchin Ethernet portundan Cat kablo üzerinden enerjinin iletilmesi mantığı ile çalışan switch türleri tercih edilmektedir.

POE Switchin en büyük avantajı başka bir enerji kablosuna ve adaptöre ihtiyaç duymamasıdır. Gerekli enerjiyi switchin portundaki ilgili pin üzerinden Cat kabloya aktarmaktadır. Lokasyonda kullanılacak kamera adedine göre uygun portta switch seçilmelidir. Anlaşılacağı üzere switchler Kamera Sistemleri kurulumunda önemli bir yer almaktadır.

 

Dijital Kayıt Kartları

Dijital Kayıt Kartları özellik ve işlerlik olarak DVR Kayıt Cihazları ile benzerlik göstermektedir. Dvr kartlar mevcut masa üstü bilgisayarların psı yuvalarına entegre edilen kartlar ve bunların yazılımları sayesinde mevcut bilgisayarı bir DVR Kayıt Cihazı gibi kullanma imkanı da sunmaktadır.

Uygulama yapılacak mekandaki kameraların görüntüleri coaksiyel kablo aracılığı ile DVR kartın bnc diye tabir edilen girişine takılarak görüntüler bilgisayara aktarılmaktadır.

Kamera sisteminin yaygınlaşmaya başladığı ilk yıllarda DVR Kayıt Cihazlarının da maliyetinden dolayı kullanımları çok yaygın olmaktadır. Maliyetlerin artmasından dolayı son zamanlarda kullanımları da azalmıştır. Dijital kayıt kartlarının en büyük dezavantajı bilgisayarın kendinden kaynaklı en ufak yazılımsal ve donanımsal bir sorunu olduğunda direk kamera sisteminde görüntü ve kayıt kaybına sebebiyet vermesidir. Bu durum güvenlik açısından çok ciddi bir sorun teşkil etmektedir.

Bilgisayar kartlarının bir diğer dezavantajı da yoğun bir görüntü işlemesinden dolayı bilgisayara fazla yük bindirdiğinden bilgisayarda kasılma ve donmalara sebebiyet vermektedir. Bu da diğer pc ile ilgili yapılan diğer işlerin aksamasına sebebiyet vermektedir. Bu kartlar günümüzde kullanılmamaktadır.

 

Harddiskler

Harddisk, Güvenlik Kamera Sistemleri uygulamalarında kullanılan DVR ve NVR Kayıt Cihazlarının kameradan aldığı görüntüleri kaydetmesi için ihtiyaç duyduğu depolama alanına denmektedir.

Sistemde kullanılan kamera adedi ve çözünürlük özelliklerine göre istenilen kayıt süresi de dikkate alınarak ihtiyaç olan kapasite ölçüsünde harddiskler kullanılması gerekmektedir. Sistemde kullanılacak harddisklerin 7/24 çalışabilecek yapıda olanları tercih edilmesi gerekmektedir.

 

Adaptörler

Mevcut şebekeden gelen alternatif AC enerjiyi güvenlik kamera sistemlerinde kullanılan aktif cihazların ihtiyaç duyduğu doğru akım DC ye çevirerek cihazın çalışma voltaj aralığına ve gücüne çeviren cihazlara denmektedir.

Değişik tipte ve özellikte adaptörler bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanılacak adaptörün cihazın çalışma voltajı ve gücü ile adaptörün çıkış voltaj ve güç değeri aynı ve tam regüleli olmasıdır. Adaptörün voltaj değerinin yüksek olması kullanıldığı cihazın yanmasına sebebiyet vermektedir.

 

Diyafram Aralığı

Diyafram Aralığı (f-stop değeri) ışığın kameraya girdiği deliğin büyüklüğü olmaktadır. Diyafram kameranın alan derinliğini belirlemektedir. Kamerada diyafram aralığı F değeri ile gösterilir. F değeri ne kadar küçük olursa görüntü kalitesi de o randa daha iyi olmaktadır.

 

Güvenlik Kamera Muhafazası

Kamera Muhafazası; dış ortamda kullanılan güvenlik kameralarını yağmur, kar, çamur, toz, nem, sıcak, soğuk gibi dış etkenlerden korumak için geliştirilen kamera koruyucularının genel adıdır. Kamera muhafazaları genellikle speed dome, sabit ve bazı dome kameralarda harici olarak verilmektedir. Muhafazalarda dikkat edilmesi gereken husus, uygulanacak olan ortamın şartlarına uygun IP koruma sınıfında olmalıdır.

 

Kamera Kontrol Klavyeleri

Genellikle pan-tilt-zoom kameraları kontrol etmek için kullanılan cihazlardır. Sistemde kullanılan hareketli kameraları sağa sola yukarı aşağı ileri ve geri hareket ettirilmesini sağlamaktadır.

 

Video Balun

Analog video sinyalini Cat 5 ya da Cat 6 üzerinden aktarmaya yarayan video sinyalini dijital sinyale dönüştüren cihaza verilen isimdir.

Yorum Yap

Bazı Referanslarımız

Tüm Referanslarımız