otopark-otomasyon-sistemleri

Otopark Otomasyon Sistemleri Nedir?

Otopark otomasyon sistemleri ihtiyaca uygun otopark bariyer modeline entegre edilebilen otopark otomasyon yazılımı bileşenlerinin bütünüdür. Bu yazılımlar araç giriş-çıkışlarında ücretlendirme, denetim ve raporlama yapabilen gelişmiş ve mükemmel otopark otomasyon paketlerinden oluşur.  Otopark işletmelerinin maliyetlerini düşürmeleri ve kar oranlarını arttırabilmeleri için otopark otomasyonu ve ücretlendirme sistemlerini kullanmaları artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle  barkod bilet ve temassız kart uygulamalarına sahip, müşteri giriş çıkış sürelerini kaydeden, veri analizi ve maliyet hesaplaması yapabilen sistemler tüm dünyada yaygın şekilde uygulanmaktadır.

Otopark Otomasyon Sistemleri yazılımları; analitik maliyet ve araç trafik raporlaması, yüksek güvenlik özelliği, kaliteli ekipman, uzaktan erişim, SMS ve e-mail rezervasyon ve diğer sistemlere kolay entegre edilebilmesi gibi özellikleri sayesinde pazardaki en gelişmiş çözümleri üretmektedir. Bu yazılım ve donanım yapısı müşterin ihtiyaç ve isteğine göre diğer sistemler ile kolayca entegre olabilmektedir.

Otopark Otomasyon Sistemleri Yazılım Uygulamaları, bir çok ücretli otoparklarda, site ve bina otoparklarında barkod bilet vermeli ve okuyuculu, abone kart okuyuculu, plaka tanıma sistemli, radyo frekanslı ( RFID ) etiketlerle otomatik geçiş sistemi ( OGS ) ve hızlı geçiş sistemi ( HGS ) otopark otomasyon sistemleri uygulanabilmektedir.

Biletli Otopark Otomasyon Sistemleri

Biletli Otopark Otomasyon Sistemlerinde, müşteriler otopark girişine geldiklerinde, bilet verme makinesinin butonuna basarak barkodlu bir bilet alırlar. Bilet üzerindeki araç giriş saati, tarihi ve bilet numarası bilgileri makine tarafından otomatik olarak hazırlanmaktadır. Otomasyon Sistemi, bilet verme makinesi önüne gelen aracı sensörleri sayesinde elektronik olarak algılamaktadır. Araba algılanmadığı takdirde butona basılsa dahi bilet verilmemektedir. Müşteri tarafından alınan bilet ancak araç bariyerden geçtikten sonra içeride bulunan araç listesine eklenmektedir.

Kart Okuyuculu Otomasyon Sistemleri

Kart Okuyuculu Otomasyon Sistemleri, öncelikle sisteme tanımlı aboneler oluşturulur. Bu abonelere tanımlanmış kartlar, belirli bir süre için geçerlilik oluşturulur. Girişte bilet alındıktan veya abone kartı okuttuktan sonra otomatik bariyer açılır ve geçişe izin verir.

Plaka Tanıma Sistemi ile Otopark Otomasyonu Sistemi

Plaka tanıma sistemleri ücretli otoparklarda park ücretlendirme amaçlıda kullanılmaktadır. Giriş yapan araç plakası sistemde tarih ve saat bilgisi ile birlikte tutulmakta ve çıkış saatinden çıkarılarak ücret hesaplanmaktadır. Bu sistemin ayrıca hırsızlık vakaları için geliştirilmiş özelliği de mevcuttur. Bu özellik sayesinde aracı kullanan kişinin görüntüsü de araç görüntüsü ile birlikte kaydedilmektedir. Buda birçok suç açısından aydınlatıcı bir unsur olmaktadır.

Plaka tanıma sistemi araçlara yönelik geçiş kontrol, güvenlik ve izleme imkanı sağlar. Yüksek güvenlik gerektiren otoparklar, otoyollar ile site girişleri ve kurumlara yönelik geçiş kontrol uygulamalarında başarı ile kullanılabilir. Elde edilen plaka bilgileri sistem tarafından görsel raporlar halinde düzenlenmektedir.

HGS, OGS ve RFID (Radyo Frekansı) ile Otomatik Araç Tanıma ve Otopark Otomasyon Sistemi

Araç tanıma sistemleri, radyo frekans teknolojisi kullanılarak araca iliştirilen bir elektronik etiketin elektronik olarak okunması prensibine dayanmaktadır.  HGS, OGS ve RFID sistemler son derece hızlı ve güvenli okuma sağlayarak seri ve hızlı bir geçiş denetimi sağlamaktadır. Tesis girişlerinde araç yığılmalarını ve beklemeleri engellemekte ve bir güvenlik personelinin yapamayacağı kadar hızlı ve doğru tespit yaparak tesis güvenliğine katkı sağlamaktadır.

Otopark otomasyon sistemleri son teknoloji geçiş sistemlerinden biridir. Bu sistemlerin avantajları oldukça fazla olmakla birlikte genel olarak avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Teknolojik olarak sürekli güncellenen bu sistemler kısa süredeki algılama kapasitesiyle otopark giriş ve çıkışlarında uzun kuyrukların olmasını engelleyerek zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
  • Güvenlik açısından üst düzey tedbir alındığından yabancı araçların giriş çıkışını kontrol edebilme olanağı tanır.
  • Otopark Yönetimi hangi saatte ve hangi günlerde , otoparklardaki araç mevcudunun ne olduğunu bilgisayar sisteminden net olarak raporlayabilir. Böylece park yeri optimizasyonu ve planlaması yapılabilir.
  • Trafiği hızlandırmak ve boş alan göstermek için park içerisinde yönlendirme personeli bulundurmak işletme maliyetlerini arttırmaktadır. Sistem bu maliyeti azaltacaktır.

Bariyer geçiş sistemleri ile entegre çalışabilen otopark otomasyon sistemleri yazılımları günümüzde birçok kurum tarafından artık yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Gazi İnformation Teknoloji San. ve Tic. A.Ş.  bariyer geçiş sistemleri ile entegre otopark otomasyon yazımları ile size kaliteli ve uygun çözümler sunacaktır. Bu nedenle geçiş kontrol sistemlerinde öncü olan firmamız, referans çalışmaları ve sunduğu kaliteli hizmeti ile sizleri memnun etmeyi birinci hedefi olarak görmektedir.