Yangın Alarm Sistemleri

Yangın kontrol altına alınması zor, çok hızlı ilerleyebilen, hasarı da güçlü maddi ve manevi kalıcı problemler oluşturan bir sorundur. Bu problemin önlenmesi de oldukça hassas bir konudur. Yangın Alarm Sistemleri, yangının olabilecek en kısa süre içinde algılanması ve bu sayede hemen müdahaleye imkan tanıyan önemli sistemlerdir. Bu sistemler yangının durdurulmasından ziyade ilk etapta;

 • Önlem alma,
 • Hızlı tespit etme,
 • Erken müdahale konusunda önemli bir görev üstlenmektedir.

Yangın ihbar sistemleri ısı ve duman detektörleri gibi detektörler ile yangını başlangıç anında tespit ederek gerekli önlemlerin alınmasını sağlayan sistemlerdir. Yangının oluşumunu algılayan detektörler, yangının başladığı bölgeyi tespit ederek siren aracılığı ile uyarı vererek ortamda bulunan insanların tahliye etmelerini sağlar. Aynı zamanda da ilgili yerlere bilgi vererek yangın büyümeden müdahale şansı tanımaktadır. Bununla birlikte ortamda bulunanları yangın durumundan haberdar ederek can kaybının oluşmasını engellemektedir.

Firmamız Yangın Alarm Sistemleri hizmetleri ile ihtiyacınıza en uygun ve en etkili çözümleri sunmaktadır. Özellikle 2002 yılı ile birlikte doğal afetlere müdahale kapsamında düzenlenen Yangın Yönetmeliği gereğince bazı iş yerleri, işletmeler ve kurumlarda kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Yasanın da belirttiği üzere öncelikle insan hayatını kurtarmak ve daha sonrasında ise işletmelerde ortaya çıkabilecek maddi zararı engellemek veya en aza indirgemek amaçlanmaktadır.

Yangın İhbar Sistemlerinin Amacı

Yangın ihbar sisteminin amacı;

 • Kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlar dahil her türlü yapıda, yangına sebep olabilecek etmenlerin önceden algılanması,
 • Yangın öncesinde ve sırasında ortamda bulunan insanları uyarmak,
 • Yangını erkenden tespit edip hemen yangın müdahale ekiplerini bilgilendirmek
 • Ortamda bulunan yangın alarmı, söndürme araçları (su vanaları) gibi bileşenlerin aktif edilmesi

Günümüzde ilerleyen teknoloji ile olabilecek  birçok kazanın önceden algılanıp , önlenmesini sağlayan çeşitli sistemler tasarlanmıştır. Gittikçe yaygınlaşan bu sistemler, öncelikle kazaları önceden algılayıp maddi ve manevi kaybı önlemeyi hedeflemektedir. Bu kazaların en kalıcı hasar bırakanı yangındır. Bu sistemler sayesinde ülkemizde oluşan yangınların %50 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

Yangın Alarm Sistemleri Bileşenleri

Yangın Alarm Sistemleri genel olarak şu bileşenlere sahiptir:yangın alarm sistemleri

 • Güç kaynağı
 • Sistem CPU
 • Kontrol paneli
 • Yangın Dedektörleri
 • Uyarı ve bilgilendirme sistemleri

Güç Kaynağı

Yangın alarm sistemleri çok büyük enerji kaynaklarına ihtiyaç duymazlar.Acil durumlar dışında tipik enerji beslemeleri yeterlidir. Ancak acil durumlar için yedek olarak kullanılacak kurşun-asit piller bulundururlar.

Sistem CPU

Alarm sistemi içerisinde bulunan sensörlerden algılanan verileri değerlendiren ve bu verilere göre yapılacak işlemlere karar veren işletim sistemidir. Sistemin birçok işlevi olmakla birlikte donanımsal ve yazılımsal bağlantıları kontrol etmesi açısından oldukça önemli bir bileşendir. Arıza oluşması durumunda hemen fark edip alarm verir. Bazı durumlarda sistemin dengeli ve düzgün çalışması açısından kontrol sağlar.

Kontrol Paneli

Yangın alarm sisteminin algılama, uyarı ve bilgi verme, müdahale etme gibi temel görevlerini kontrol eden bileşendir. Kullanılacak alana göre çeşitlilik göstermektedir. Küçük alanlarda tek dedektör ve alarm cihazına bağlı olması yeterlidir. Daha büyük alanlar içinse daha fazla dedektör ve çıkışa bağlı olabilir.

Yangın Dedektörleri

Yangın dedektörleri, yangın alarm sistemine bağlı çeşitli sensörlerdir. Bu sensörler ortamdaki değişimleri algılayarak yangının durumu hakkında bilgiler edinir ve sisteme bildirim gönderir. Yangın anına bağlı olan gidişata göre tepkiler oluşturup, ilgili birimleri harekete geçirilir.  Bu birimler tavan su vanaları, havalandırma sistemleri, güvenlik kapıları  gibi birimler olabilmektedir.

Uyarı ve Bilgilendirme Sistemi

Yangın alarm sistemleri tarafından algılanan ve analiz edilen veriler ilgili kişilere bilgi mesajlarını iletir ve uyarı sistemlerini (ışık, düdük, korna, alarm vb.) harekete geçirerek çevredekileri yangın hakkında uyarmaya başlar.

Yangın Alarm Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikle yangın detektörleri farklı ekipman ve aksesuar ile desteklenerek daha kapsamlı güvenlik önlemleri sağlanabilmektedir. Bu amaçla farklı işlevleri olan yangın sistemleri üretilmekte ve bölge ya da alana göre en uygun olanı tercih edilmektedir. Firmamız tarafından sağlanan bu yangın sistemleri teknolojik gelişmelere uyumlu olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda firmamız tarafından müşterilerin hizmetine sunulan yangın alarm sistemleri, yangını algılama açısından iki kategoride yer almaktadır. Kullanılan bu sistemler iş yeri ve kullanılan teknolojik sistemler baz alınarak farklılık göstermektedir:

 • Konvansiyonel Yangın Sistemleri

 • Analog Adresli Yangın  sistemleri

Konvansiyonel Yangın Alarm SistemleriKonvansiyonel-yangın-ihbar-sistemi

Bu tip sistemlerde bölge bazında algılama yapılmaktadır. Bu sebeple genellikle evlerde bazı durumlarda ise dar alana sahip işletmeler tarafından tercih edilmektedirler. Bütün dedektörler ve hatlar tek bir merkez üzerinde toplanır. Bu merkez panelde bölgeye ait ayarlamalar yapılarak bölgenin tanımlaması yangın alarm sistemleri tarafından yapılmaktadır. İlgili mekanın her katı bir bölge olarak projelendirilir yangın esnasında hangi katta yangın oluştuğu basit bir şekilde tespit edilebilir. Alarm durumunda ise merkezlere en kısa sürede durum bildirilmektedir.

Analog Adresli Yangın Alarm Sistemleriadresli-yangin-ihbar-sistemi-sema

Genellikle büyük çaptaki işletmeler, tesisler ve fabrikalarda kullanılan analog adresli yangın alarm sistemleri kontrol paneli aracılığı ile yangın değerlerini denetlemeye olanak sağlamaktadır. Adresli Yangın Alarm Sistemlerine bağlı olan her bir sensörün bir adresi vardır ve sisteme kayıtlıdır. Bu sistemlerde her bir sensöre gönderilen uyarı sinyali bellidir ve uyarı veren sensör bilinmektedir. Konvensiyonel yangın alarm sistemlerinin aksine her bir sensör tek tek kontrol edilebildiği için hasar görmüş sensörler, yanlış çalışan arızalı sensörler, kablolarda meydana gelen hatalar gibi donanım hataları da tespit edilebilir. Bu sistem üzerinde:

 • Veri depolama ilgili alandaki personel tarafından yapılır,
 • Detektörler ilgili duman ve ısı artışını kontrol paneline iletir,
 • Analog yani manuel olarak kontrol edilen normal değerler kontrol paneline tanıtılır,
 • Yangın Algılama Sistemlerinde bulunan tüm detektörler teker teker sisteme girilebilir.

Gazi Information Teknoloji San. ve Tic. A.Ş. olarak büyük veya küçük çaplı işletmelerin yangın prosedürlerine uygun kaliteli, güvenilir ürün ve uzman teknik ekibiyle ihtiyacınıza uygun Yangın Alarm Sistemleri hizmetlerini vermekteyiz.  Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve size en uygun hizmetin tercih edilmesi konusunda danışmanlık almak için bizi arayabilirsiniz. Ayrıca Ücretsiz Keşif Avantajımızdan da yararlanabilirsiniz.